Bekteshi për faturat e energjisë elektrike: Qytetarët që dyshojnë të ankohen te Komisioni Rregullator për Energjetikë

INA
INA

31/01/2024

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, nuk ka shpjegim konkret se pse përdoruesit e bllokut të parë dhe të dytë, për të cilët premtoi se do të kenë fatura më të ulëta të energjisë elektrike, për muajin dhjetor janë ankuar se kanë marrë pothuajse dyfishin e faturave.

Ai iu bëri thirrje të gjithë atyre që dyshojnë në vërtetësinë e faturave, të ankohen në Komisionin Rregullator për Energjetikë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Nuk besoj se ka rritje të çmimeve më shumë se sa është përcaktuar nga Komisioni Rregullator Energjetik, por qytetarët kanë gjithmonë të drejtë ankese. U bëj thirrje nëse mendojnë se ka ndonjë gabim apo keqpërdorim, sigurisht që ta raportojnë dhe do të rregullohet menjëherë”, tha ministri Bekteshi.

Korrigjimi i çmimit aktual të energjisë elektrike Bekteshi, theksoi se nuk do të ketë deri më 1 qershor, sepse ligjërisht çmimi i energjisë elektrike në vend përcaktohet dy herë në vit.

Në dhjetor të vitit të kaluar, ministri Bekteshi tha se me metodologjinë e re, përdoruesit e bllokut të parë dhe të dytë mund të presin ulje të faturave të energjisë elektrike dhe tarifën e re të hyrjes në rrjet. Ministri paralajmëroi shtrenjtim të energjisë elektrike për ata që në shtëpi shpenzojnë sa një fabrikë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dokumente pasaporta

Qytetarët e Shkupit mund të kontrollojnë online nëse pasaporta e tyre është gati

termet

Tërmet në afërsi të Ulqinit

Talat Xhaferi

Xhaferi në Samitin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor të BERZH-it

Partite politike BDI vlen ash pde lp pdsh

Cilat janë emrat e kandidatëve për deputetë të partive në njësinë e dytë zgjedhore?

partite politike shqiptare VLEN BDI Populli PDSH ASH Sela PDE

Partitë gati emrat për deputetë në njësinë e parë zgjedhore, kush me kë?

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Partitë a do të heqin bërrylat për profesionistët dhe shoqërinë civile në listat për deputetë

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Maqedoni/Mjekët punësohen nëpërmjet partisë ose kritereve tjera

Glauk Konjufca

Konjufca: Serbia është e gatshme t’i shtyjë planet e Putinit për destabilitet e luftë në rajonin tonë

supermarketet-800x445

Qytetarët blejnë vetëm produktet e nevojshme dhe kanë frikë nga një rritje e re çmimi

INFO

NA NDIQ