Bekteshi për gazin bullgar: Kërcënimet janë të papranueshme, do të kërkojmë ndihmë nga BE

INA
INA

25/10/2023

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi do të kërkojë kompensim nga Bullgaria dhe mbështetje shtesë nga Bashkimi Evropian që kur Bullgaria vendosi një taksë për gazin natyror që dërgohet përmes territorit të saj.

Bekteshi thotë se kjo do të rriste çmimin e gazit që përdorin kompanitë në vend, por siguron se sa është ministër nuk do të lejojë shantazhe nga askush.

“Këto janë sigurisht vendime të tyre, të brendshme, por në të njëjtën kohë duhet pasur parasysh dhe duhet thënë qartë dhe hapur se nëse merren vendime të tilla duhet të merren edhe vendime të tjera, ku shtetet të kenë hapësirë ​​për t’u furnizuar nga burime të tjera, siç është rasti me Maqedoninë e Veriut.

Ne lëshuam sasi të caktuara vitin e kaluar, por ato nuk janë të mjaftueshme për kërkesat dhe nevojat e Maqedonisë së Veriut dhe kjo sigurisht që do të ndikonte në çmimin e gazit natyror që përdor ekonomia në përgjithësi. Unë kam reaguar tashmë në komunitetin energjetik dhe në Komisionin Evropian dhe pres që të lirohen sasitë e marra me qira nga Gazporom nga pala bullgare. Nëse vendosin një taksë për gazin natyror që vjen nga Gazprom, atëherë duhet të lirojnë edhe sasitë e dhëna me qira nga Gazprom në Maqedoninë e Veriut”, tha Bekteshi.

Ministri Bekteshi e barazoi këtë sjellje të Bullgarisë me shantazh, për të cilin thotë se nuk do të kalojë.

Për shkak të një sjellje të tillë të papranueshme, Bekteshi njoftoi se do të kërkon dëmshpërblim nga Bullgaria dhe mbështetje shtesë nga BE duke pasur parasysh se vendet e tjera nga rajoni kanë mundësi që të furnizohen me gaz nga burime të tjera.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli

Pse Pacolli është irrituar me mediat shqiptare?

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

policia-mk

Avokati që dërgoi Palevskin në Beograd po merret në pyetje në polici

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

kuvendi shqiptar kaos zjarr

Sali Berisha përjashtohet nga Kuvendi për 10 ditë bashkë me pesë deputetë të tjerë

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Zoti e vendos fatin e secilit”, – çfarë kishte rrëfyer Naim Murseli për sëmundjen dhe raportin me Pacollin

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

INFO

NA NDIQ