Bekteshi për minierën Illovica: Ministria e Ekonomisë as nuk ka gënjyer dikë, as mashtruar, nuk bëhet fjalë për një, por për dy koncesione

INA
INA

26 Korrik, 2023

Ministria e Ekonomisë as që ka gënjyer dikë, as mashtruar, tha sot ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në konferencë për shtyp lidhur me koncesionet për minierën “Ilovica – Shtuka”.

Sipas tij, nuk bëhet fjalë për një, por për dy koncesione.

“Siç paralajmëruam në brifing, ne kemi dorëzuar vetëm kronoligji të ngjarjeve dhe çka është vendosur nga viti 2005 deri sot në pjesën e Propozim-vendimit për bashkim. Informata e njëjtë ishte në seancën e Qeverisë, nuk ka ndryshuar as elaborimi, as informata, por kjo është Qeveri politike dhe miratohen në momente të caktuara edhe vendime politike”, tha Bekteshi.

Ai në konferencë për shtyp në Qeveri, e cila është në vijim, në mënyrë të hollësishme informoi për të gjitha procedurat administrative dhe gjyqësore, konkludime dhe vendime lidhur me minierën.

Bekteshi fillimisht u kërkoi falje gazetarëve për anulimin e djeshëm të konferencës për shtyp. Ai tha se shkaku për këtë është debati i gjatë dhe konstruktiv i seancës qeveritare, për të cilin shkak Ministria e Ekonomisë ka qenë e detyruar ta anulojë konferencën për shtyp.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edita

Edita Tahiri reagon ashpër pas intervistës së Ramës në “FT”: Të hulumtohet origjina kombëtare e tij

Prokuroria

Vazhdon greva në prokurori – grupi i punës do të ketë afat prej 10 ditëve për arritjen e marrëveshjes

mickoski

Mickoski kërkon takim liderësh për zgjedhje

IMG_5720

Policët Shqiptarë në Amerikë, krijojnë fond humanitar për familjen e policit të vrarë në veri të Kosovës, Afrim Bunjaku

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

izet mexhiti3

Mexhiti: Përmes internetit lojërave të fatit e futën bixhozin në familjet tona

ASH

ASH: Interpelanca e opozitës teatër komik, procedura për kryeprokurorin e ri tanimë ka fillua

Jeff_Hovenier

Hovenier i kthen përgjigje Osmanit: SHBA e gatshme ta këshillojë Kosovën për draft-statutin e Asociacionit

INFO

NA NDIQ