Bekteshi: Po bëjmë përpjekje të mëdha që MEPSO të mbetet në duart e shtetit

ina-online
ina-online

04/11/2023

“Sipas të dhënave të mia fillestare për muajin tetor, të cilat do të publikohen nga Enti Shtetëror i Statistikave javën e ardhshme, inflacioni në sektorin ushqimor do të jetë nën 2%, ndërsa inflacioni total në vend do të përgjysmohet në krahasim me muajt e mëparshëm dhe kjo është si rezultat i masave që ka marrë Qeveria, veçanërisht Ministria e Ekonomisë”, tha ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi për “TVSitel”.

Ministri theksoi edhe një herë se masat kryhen në komunikim të vazhdueshëm, takime me të gjithë aktorët, nga prodhuesit deri te distributorët dhe rrjetet e supermarketeve. Njëkohësisht, ai u ka dërguar mesazh të gjithë rrjeteve të supermarketeve, pasi ka marrë raportime nga distributorët dhe prodhuesit, të mos kërkojnë fshehjen e disa akuzave.

“Kemi raportime nga distributorët dhe prodhuesit që u kërkohet të mbulojnë disa tarifa si trajtimi, reklamimi, marketingu etj, unë u them supermarketeve të mos e bëjnë këtë, sepse e dinë Ligjin e Konsumatorit. Të mos e vendosim veten në një situatë ku disa prej rrjeteve të mëdha të supermarketeve janë mbyllur. Por këtë herë nuk do të zgjasë vetëm pesë ditë, kësaj radhe do të zgjasë 30 ditë”, tha Ministri.

I pyetur në lidhje me informacionin e publikuar në mediat greke se Operatori grek i Sistemit të Transmetimit Elektrik është i interesuar për të blerë MEPSO-n, Bekteshi tha se Qeveria dhe Ministria e Ekonomisë nuk kanë marrë asnjë ofertë nga kompania greke.

“Ndërsa unë jam ministër i ekonomisë në fushën e strukturës energjetike, po bëjmë përpjekje të mëdha për ta mbajtur atë në duart e shtetit, sepse është një kompani strategjike që mund të ndikojë në sigurinë e shtetit”, tha Bekteshi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

INFO

NA NDIQ