Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës për armët e përdorura në sulmet në Rusi

INA
INA

05/06/2023

Kryeministri i Belgjikës, Alexander De Croo, ka konfirmuar më 5 qershor se vendi i tij po kërkon sqarime nga Ukraina lidhur me raportet se armë të prodhimit belg janë përdorur nga luftëtarët anti-Kremlinit në Rusi.

“Ne po kërkojmë nga ukrainasit që të na i sqarojnë situatën”, tha De Croo për radion shtetërore belge.

“Rregullat janë të rrepta, është e qartë; armët tona me të cilat e kemi furnizuar Ukrainën janë për qëllime mbrojtëse, për ta (mbrojtur) territorin ukrainas”, shtoi ai.

Komentet e De Croo erdhën si reagim ndaj një raporti të gazetës amerikane The Washington Post se armët e prodhimit Perëndimor janë përdorur për sulmet në rajonin Belgorod të Rusisë.

Grupet pro-ukrainase të luftëtarëve rusë, ultra-nacionalistë anti-Kremlinit, kanë nisur sulme ndërkufitare në Rusi nga territori ukrainas.

The Washington Post citoi burime të inteligjencës amerikane duke thënë se katër automjete të blinduara të furnizuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Polonia në Ukrainë janë përdorur në një sulm muajin e kaluar.

Luftëtarët përdorën gjithashtu pushkë të prodhuara në Belgjikë dhe Republikën Çeke në këto sulme, raportoi gazeta amerikane.

Belgjika, anëtare e NATO-s, ka qenë ndër vendet e shumta të Perëndimit që kanë dërguar armë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të paprovokuar nga Rusia në shkurt të vitit 2022.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

INFO

NA NDIQ