Belgjika miraton propozimin për katër ditë pune në javë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2022

Punonjësit në Belgjikë do të mund të zgjedhin që katër ditë në javë të punojnë në kuadër të një sërë reformash, që janë duke u bërë në tregun e punës që janë paralajmëruar sot.

Pakoja e reformave që është propozuar dhe miratuar nga koalicioni i gjerë në këtë vend, gjithashtu do t’ju jep të drejtë punëtorëve të fikin pajisjet elektronike dhe të injorojnë mesazhet lidhur me punën – kuptohet tërë këto mund të bëhen jashtë orarit të punës pa pasur frikë për ndonjë pasojë.

“Kemi pasur dy vite të vështira. Me këtë marrëveshje jemi bërë gardian të ekonomisë që çdo herë është më inovative, e qëndrueshme dhe digjitale. Qëllimi është që punonjësit dhe kompanitë të jenë më të fuqishme”, tha kryeministri belg Alexander de Croo gjatë një konference për media.

“Freelancerat” gjithashtu do të kenë mbrojtje më të madhe juridike karshi rregullave të reja, derisa punonjësit me orar të plotë mund të punojnë me një orar më fleksibil varësisht nga preferencat e tyre.

Aplikimi i reformave megjithatë mund të kërkojë muaj të tërë, pasi ligji duhet të kalojë në lexim të parë nga ana e deputetëve – para se të hyjë në fuqi.

Me këtë ligj, punonjësit në sektorin privat por edhe ata publik do të jenë të barabartë në çdo aspekt – duke filluar nga mbrojtja juridike e privilegjet e tjera.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

banesa ndertim

Në muajin shkurt janë dhënë 387 leje ndërtimi në Maqedoni, 9.9% më shumë se vitin e kaluar

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Inflacioni është vënë nën kontroll

inovacione

FIZHT: 240 mijë euro në dispozicion përmes thirrjes së re publike “Kupona inovacioni për Ballkanin Perëndimor”

policia italiane

Kërkohej nga Italia, shqiptari arrestohet në aeroportin e Valencias

Banka-Boterore-600x360-1

Banka Botërore: Tirana e qytetet e mëdha pësuan rënie të gjelbërimit, ndër më të ulëtit në rajon

ministri-britanik londra britani

Inflacioni afatgjatë është një kërcënim më i madh për Britaninë e Madhe sesa për SHBA-në

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

INFO

NA NDIQ