Belgjika shpall listën përfundimtare për Euro 2024

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2024

Përfaqësuesja e Belgjikës apo më saktë trajneri Domenico Tedesco ka konfirmuar skuadrën e saj përfundimtare për Euro 2024, duke ftuar vetëm 25 futbollistë.

Belgjika po kërkon të shkojë larg në turne me një skuadër relativisht të re dhe të freskët, pasi brezi i tyre i artë i yjeve nuk arriti të arrijë lartësitë që arritën në nivel klubesh.

Menaxheri Domenico Tedesco emëroi një skuadër të përkohshme prej 25 lojtarësh, një lojtar më pak se kufiri i 26 lojtarëve.

Ai tani ka konfirmuar se do të qëndrojë me ata 25 lojtarë për Euro 2024 në Gjermani, pavarësisht faktit se dy lojtarë shtesë u stërvitën me skuadrën këtë javë.

Arne Engels dhe Mandela Keita u ftuan të stërviten këtë javë, duke ndezur spekulime se njëri prej tyre mund të shtohet në skuadrën përfundimtare deri në afatin përfundimtar të mesnatës të së premtes, por Tedesco nuk ndryshoi, duke mos e ftuar në fund as portierin e Real Madridit, Thibaut Courtois.

Megjithatë, pjesë e listës së Belgjikës janë yje si Kevin de Bruyne, Romelu Lukaku, Jeremy Doku, Youri Tielemans dhe Axes Witsel.

Lista e Belgjikës për Euro 2024

Portierë: Koen Casteels (Wolfsburg), Thomas Kaminski (Luton Toën), Matz Sels (Nottingham Forest).

Mbrojtës: Timothy Castagne (Fulham), Maxim De Cuyper (Club Brugge), Zeno Debast (Anderlecht), Wout Faes (Leicester City), Thomas Meunier (Trabzonspor), Jan Vertonghen (Anderlecht), Arthur Theate (Stade Rennais) Axel Witsel (Atletico Madrid)

Mesfushorë: Yannick Carrasco (Al Shabab), Kevin De Bruyne (Manchester City), Orel Mangala (Olympique Lyonnais), Amadou Onana (Everton), Youri Tielemans (Aston Villa), Arthur Vermeeren (Atletico Madrid), Aster Vranckx (Wolfsburg)

Sulmues: Johan Bakayoko (PSV Eindhoven), Charles De Ketelaere (Atalanta), Jeremy Doku (Manchester City), Romelu Lukaku (Roma), Dodi Lukebakio (Sevilla), Lois Openda (RB Leipzig) dhe Leandro Trossard (Arsenal)

TË FUNDIT
2 orë
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
3 orë
IMG_3319
Kroacia – Shqipëria, formacionet e mundshme
3 orë
Gjermania
Luhen edhe dy ndeshjet e Grupit A: Gjermania dhe Zvicra kërkojnë ku...
3 orë
shqiptaret plisa tifozet kuq e zi
Jo vetëm në Dortmund, shqiptarët do të japin spektakël edhe në Hamb...
3 orë
shqiperia euro 2024
Raundi i dytë në Europian/ Spikat dueli Kroaci-Shqipëri, në fushë e...

ME TE LEXUARA

1 ditë
kombetarja kuq e zi
Hoxha për Seferin, vetëm një ndryshim te Shqipëria kundër Kroacisë!...
17 orë
kombetarja shqiptare shqiperia
Kalon vlerën mbi 2 mijë euro, ja fanella e cilit lojtar të kombëtar...
1 ditë
tifozat kuq e zi
Mediumit serb i pengojnë flamujt “UÇK” në stadium, fajëson UEFA-n
13 orë
kombetarja turke turqia
Turqia merr fitoren e parë në Evropian, fiton me spektakël ndaj Gje...
1 ditë
kombetarja-768x486
Kuqezinjët nisen për në Hamburg, para përballjes me Kroacinë
13 orë
portugalia
Triumf me përmbysje, Portugalia mposht Çekinë me rezultat 2-1
1 ditë
shakohoxha
Shakohoxha: Tifozët serbë kanë sjellje kafshërore! Janë të dënuar

LEXO MË SHUMË

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

IMG_3319

Kroacia – Shqipëria, formacionet e mundshme

Gjermania

Luhen edhe dy ndeshjet e Grupit A: Gjermania dhe Zvicra kërkojnë kualifikimin

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Jo vetëm në Dortmund, shqiptarët do të japin spektakël edhe në Hamburg: Priten 30 mijë tifozë kuqezi

shqiperia euro 2024

Raundi i dytë në Europian/ Spikat dueli Kroaci-Shqipëri, në fushë edhe Gjermania me Zvicrën

nedim bajrami

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit

Lorik Cana

Cana ja çfarë thotë para përballjes së Kombëtares me Kroacinë (VIDEO)

kombetarja fitore shqiperi

Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ”jetë a vdekje”, priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

portugalia

Triumf me përmbysje, Portugalia mposht Çekinë me rezultat 2-1

INFO

NA NDIQ