Belgjika shpall zyrtarisht epidemi të gripit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2023

Autoriteteve belge vlerësojnë se janë plotësuar kushtet e nevojshme që në Belgjikë të shpallet një epidemi zyrtare e gripit.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Belgjikës (Sciensano) deklaroi se ka një rritje të shpejtë të rasteve me grip, gjë që vërehet në analizat laboratorike dhe shtrimet në spital, si dhe ekzaminimet nga mjekët.

Në deklaratën e bërë nga instituti theksohet se përveç viruseve të gripit (influenza) dhe bronkitit, janë të shpeshta edhe viruse të tjera që shkaktojnë koronavirus dhe sëmundje të rrugëve të frymëmarrjes.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

afrim gashi

Gashi: Ata që sot e sulmojnë Albin Kurtin, janë të njëjtit që po i vajton edhe Aleksandar Vuçiqi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

INFO

NA NDIQ