Belgjika u ndalon TikTok-un zyrtarëve publikë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2023

Belgjika po ndalon rrjetin social, TikTok nga telefonat qeveritarë për shkak të shqetësimeve për sigurinë kibernetike, privatësinë dhe keqinformimin.

Aplikacioni për ndarjen e videove në pronësi kineze do të ndalohet përkohësisht nga pajisjet në pronësi ose të paguara nga qeveria federale e Belgjikës për të paktën gjashtë muaj, sipas një postimi në faqen e internetit të Alexander de Croo.

TikTok tha se është “i zhgënjyer nga ky pezullim, i cili bazohet në dezinformatat bazë për kompaninë”.

Kompania tha se është “e gatshme për t’u takuar me zyrtarë për të adresuar çdo shqetësim dhe për të vendosur rekordin e keqkuptimeve”.

TikTok është në pronësi të ByteDance të Kinës, e cila e zhvendosi selinë e saj në Singapor në vitin 2020.

Kompania u përpoq të distancohej nga rrënjët e saj kineze, duke thënë se kompania e saj mëmë është e inkorporuar jashtë Kinës dhe shumica e saj është në pronësi të investitorëve institucionalë globalë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ