Bendevska: Përgatisim kallëzim penal për Ministrinë së Arsimit dhe Shkencës

Picture of INA
INA

06/10/2023

Komisioni për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi po përgatit padi për mbrojtje nga diskriminimi ndaj Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës për shkak të mungesës së teksteve shkollore, tha kryetarja e Komisionit, Vesna Bendevska.

Në takimin e sotëm me qytetarët, përfaqësues të sektorit civil dhe pushtetit lokal në Strugë, Bendevska tha se komisioni punon në disa çështje mbi strukturën e disiplinës, pra kur preket një popullsi e madhe, si mungesa e teksteve dhe mos sigurimi i transportit falas për nxënësit dhe gjimnazistët e shkollave të mesme dhe të fakulteteve private.

Duke theksuar numra ajo tha se gjithsej edhe 123 tekste janë të nevojshme, në 1 shtator kanë munguar 46, siç po thekson ajo, është më shumë se një e treta e teksteve në paralele të ndryshme në gjuhë të ndryshme mësimore.

Pikërisht për këtë, Komisioni ka konstatuar se kur nuk ekziston teksti shkollor si mjet bazë për realizimin e procesit mësimor-edukativ, pra nuk ka qasje të barabartë në arsim cilësor krahasuar me atë që kanë tekstet./Telegrafi/

TË FUNDIT
1 orë
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
1 orë
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
2 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
2 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 orë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Banorët e fshatrave të Likovës një dekadë të etur për ujë, projekti zvarritet me vite
4 orë
Divorci/ Kryemadhi te Zëri i Amerikës: Do flas kur të mësoj arsyet e kërkesës
23 orë
17 ditë pas sulmit ndaj kapitenit shqiptar, nuk ka përgjegjësi ndaj sulmuesve
1 orë
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
21 orë
Bekteshi: Pres që nga 1 janari çmimi i energjisë elektrike të jetë më i lirë
1 ditë
Micotakis: Shkupi të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën për çështjen e emrit
4 orë
Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve
23 orë
Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor
1 orë
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

LEXO MË SHUMË

Foto

Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

INFO

NA NDIQ