Benzema: Largimi i Ronaldos nga Real Madridi më bëri më ambicioz

Karim Benzema ka thënë se ai është bërë më ambicioz që kur Cristiano Ronaldo u largua nga Real Madridi, edhe pse ai e vlerëson yllin portugez për drejtimin e tij në vitet kur të dy ishin bashkëlojtarë në Spanjë.

Pasi arriti lartësi të paprecedentë me Real Madridin, Ronaldo u largua nga klubi për t’iu bashkuar Juventusit në vitin 2018 pas nëntë vjetësh me gjigantët spanjollë.

Dhe, në vitet që pasuan, Benzema e ka përmbushur më shumë se sa aftësi rolin e golashënuesit kryesor të klubit pasi ai ka pranuar se duhej të rregullonte veten pas largimit të Ronaldos.

“Është e vërtetë që kam shënuar më shumë gola që kur ai u largua, por kur ai ishte këtu unë asistoja dhe ai më ndihmoi shumë brenda dhe jashtë fushës”, tha ai në një konferencë shtypi përpara Superkupës së Evropës.

“Por, e dija se mund të bëja më shumë. Kur ai u largua, ishte koha për të ndryshuar lojën dhe ambicien time dhe deri më tani po shkon mirë.”

Benzema edhe pse fillimisht u bashkua nga Lyon në vitin 2009, ai mbeti kryesisht nën hijen e Ronaldos, duke arritur shifrën e 20 golave ënë ligë vetëm dy herë para largimit të Ronaldos në 2018.

Ai ka shënuar të paktën 21 gola në secilin nga katër sezonet e fundit që nga ajo kohë, duke shënuar 131 herë në të gjitha garat, ndërsa ndihmoi Madridin të ngrinte trofeun e Champions League sezonin e kaluar. /Zeri.info