Berisha i PDK-së: Ta heqim Kurtin, të formohet Qeveri tranzitore gjithëpërfshirëse

ina-online
ina-online

20 Gusht, 2023

Deputeti i PDK-së, Hisen Berisha, ka kërkuar formimin e një Qeverie tranzitore gjithëpërfshirëse, siç thotë ai, për të dalë nga situata e rëndë politike që është futur vendi pas sanksioneve nga Bashkimi Evropian.

“Mendoj që përkundër faktit se ka një tendencë nga partitë opozitare, të cilat kanë dalë me tri opsione për zgjidhjen e situatës politike. AAK-ja po kërkon mocion dhe qeveri gjithëpërfshirëse. Mendoj që duhet të shkohet me qeveri tranzitore, gjithëpërfshirëse, LDK po e takon shoqërinë civile me gjetë një rrugë pa Kurtin, kurse PDK ka vendos një moratorium sa i përket votimit të ligjeve ndërkombëtare , që do të duhej të çonte tek një kompromis politik”, thotë Berisha.

Ai ka shtuar se Qeveria gjithëpërfshirëse duhet ta çojë deri në fund mandatin e Qeverisë “Kurti”.

“Ky kompromis do të duhej të ishte një qeveri gjithëpërfshirëse. Mendoj se kjo qeveri duhet të mbahet në pushtet, me i mbush krejt detyrimet dhe obligimet që i ka marrë në fushatën zgjedhore. Ka krijuar detyrime edhe me marrëveshjet e fundit në Bruksel dhe Ohër. Tani po e sheh se me këto ujdi e ka cenuar sovranitetin e vendit. Partneret nuk bëjnë tolerancë me marrëveshjet ndërkombëtare”, ka potencuar Berisha.

Duke folur për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në katër komunat veriore të vendit, deputeti i PDK-së thotë se zgjedhjet duhet të mbahen sa më shpejtë.

“Kurti duke u arsyetuar ta krijojë Udhëzimin Administrativ përmes mbajtjes së zgjedhjeve do të jetë një precedent i rrezikshëm që të ardhmen do ta cenoj Kushtetutshmërinë. Duhet të mbahen zgjedhjet atje urgjent, por kur nuk ka legjitimitet pjesëmarrja dhe iniciativa nuk është aspak serioze tani”, tha Berisha.

Berisha ka folur edhe për kushtet e BE-së për shtensionimin e situatës në veri.

“Bashkimi Evropian i ka vendosur tri kushte për shtensionimin e situatës. Ato kushte nuk bien ndesh me Kushtetutën. As largimi i njësiteve speciale, ata duhet të largohen, nuk guxojnë të qëndrojnë aty nën presion. Kryetaret munden me qëndru në objekte tjera. Organizimi i zgjedhjeve është e vetmja zgjidhje atje. Kushtet e BE-së ishin korrekte, por mënyra si i pranoj Qeveria jonë nuk ishte korrekte. Policia nuk guxon të largohet me përqindje. Qeveria po mundohet të organizojë zgjedhje përmes peticionit. Ligji për zgjedhjet lokale e përcakton dhe e koordinon mbajtjen e zgjedhjeve lokale”, tha Berisha.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-10-02-22-04-57-428-edit_com.android.chrome

Gjeneral Lama: Aleksandër Vuçiqi, komandant i paaftë dhe frikacak…

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Gjermania “thirrje urgjente” Beogradit të ulë numrin e trupave në kufi

vucic-1

Plani mizor i Vuçiqit, gjenerali shqiptaro-amerikan zbardh prapaskenat: Planifikon rrëmbimin e policëve të Kosovës!

Canak

Sulmi terrorist në veri, Çanak: Inteligjenca perëndimore e dinte, kurthi për Vuçiçin

pasaporta-e-kosoves-800x460-1

Ambasada Gjermane: Kush ka pasaportë të Kosovës, nga 1 janari lëvizë pa viza në zonën Shengen

Petar-Boskovic

Ish-kreu i ministrisë serbe të mbrojtjes: Policia e Kosovës ka treguar se nuk janë mizorë

Ganimete Musliu Ganja

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

vucic

Vuçiq: Nuk duam luftë, Serbia nuk do të dërgoj forca ushtarake në Kosovë

INFO

NA NDIQ