Berisha: Opozita drejt protestave mbarëpopullore

ina-online
ina-online

05/12/2023

Nuk dekujarohet aspak nga paralajmërimi i Ministrit të Brendshëm Taulant Balla, i cili i kërkoi organeve të drejtësisë të zbatojnë Kodin Penal, që parashikon 5 vite burg për flakëvënien në kuvend të deputetëve demokratë.

“Asgjë nuk e dekurajon opozitën. Taulant Balla është simbol i krimit në qeveri, është ikona e zezë e trafiqeve. Kurse mosbindja civile në parlament është mënyra se si opozita po i përgjigjet grushtit të shtetit brenda shtetit nga puçisti Edi Rama.”

Krahas betejës në Kuvend ripërsërit se strukturat janë në këmbë për nisjen e mosbindjes civile në sheshe me qytetarët, ndonëse nuk di të thotë nëse ato do të startojnë brenda këtij muaji.

“Ka një revoltë të madhe dhe strukturat janë të gatshme kur t’u jepet sinjali për të filluar. Nuk mund të them se do lihet pas festës apo para festave, por një gjë është e sigurt, ju do e mësoni në kohën më të parë kur shpallet.”

Por duket se demokratët nuk do të mjaftohen vetëm me mosbindjen civile. Pas mbledhjes së grupit Sali Berisha dhe Gazment Bardhi paralajmëruan edhe nisjen e protestave mbarëpopullore.

Në mbledhjen e grupit deputetët demokratë ranë dakord që në rast mosreflektimi nga ana e mazhorancës, nuk do të ndalen në aksionin e tyre edhe në seancën plenare të së enjtes ku pritet miratimi i projektbuxhetit për vitin 2024.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

kucove baza ajrore

Në Kuçovë përurohet baza ajrore e NATO-s, Rama njofton se sot do ta bëjnë fluturimin e parë dronët Bayraktar

rama shkup

Rama nga Elbasani: Në zgjedhjet e 2025, fitore më e madhe

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

komuniteti mysliman në shqipëri

Sot zgjedhjet për kreun e Komunitetit Mysliman shqiptar, ja kush janë 3 kandidatët! (FOTO)

berisha rama meta

Sondazhi: Cili nga politikanët është më i ndershëm? Rama, Berisha, Basha apo Meta!

pasaporta shqiptare

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

INFO

NA NDIQ