Berisha: Protestë dhe betejë në Kuvend të enjten

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22 Shkurt, 2023

Betejë në dy fronte paralajmëroi edhe këtë të enjte Sali Berisha. Si i përjashtuar nga punimet e Kuvendit, qytetarëve do t’u prijë vetë në protestën para parlamentit, ndërsa deputetëve që do të jenë në seancë plenare u kujtoi misionin që duhet të përmbushin.

“Të protestojnë me fuqinë më të madhe para parlamentit, ky është parlamenti i krimit. Si kundër deputetët tanë do bëjnë një përpjekje të jashtëzakonshme për arritjen e qëllimeve të tyre. Para Europës dhe botës sot ka një parlament të vetmin në të gjithë planetin, që ka përjashtuar brenda 3 javëve 23 deputetë. Vetëm e vetëm që Edi Rama të mos hetoet për krimin që ka kryer.“

Kryeministrin e ftoi të mos fshihet nga hetimi parlamentar për çështjen McGonigal, por të pranojë nismat e opozitës që sipas tij pengohen me urdhër të Edi Ramës.

“Ky nuk është kryeministër, ky është krimministër. Dhe ky krimministër për t’u fshehur pas gishtit bllokon parlamentin, nuk lejon komision hetimor parlamentar, nuk pranon interpelancën. Janë 40 nisma legjislative të deputetëve të opozitës të cilat Linda e parlamentit i ndryn në sirtarë me urdhër të Edit të qeverisë.“

Për këto dy shqetësime kërkoi ndihmën e partnerëve europianë.

“I bëj thirrje Parlamentit Europian, Këshillit të Europës të ndërhyjnë me urgjencë në këtë situatë bllokimi që ekziston. Si kundër të krijojnë komisione hetimore parlamentare për ‘Ramagate’. Duçka ka paguar, ka marrë peng edhe zyrtarë të lartë absolutisht në vende europiane.”

Të njëjtën thirrje Berisha adresoi edhe ndaj organeve të drejtësisë amerikane, të cilat i ftoi të hetojnë atë që ai e cilësoi afera e shekullit XXI.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sali-berisha

Berisha: Përse prej tre ditësh Rama i përvishet Albin Kurtit!

IMG_1832

Shqiptarja 46-vjeçare bën namin, vjedh 3 milionë euro

Rama-kurti

E ‘goditi’ Kurtin në një intervistë në BBC, profesori ‘zbulon’ qëllimin e Ramës: Po maskohet, kështu po e mbështet Vuçiqin!

auto_-800-0-647aeb42ec04c1685778209

Shpërthen në flakë makina para Bashkisë së Durrësit, zbardhen dyshimet e para

Policia-shqiptare

Tentoi të trafikonte lëndë narkotike në Shqipëri, arrestohet 33-vjeçari

rama bbc

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

Saimir_Tahiri

Ambasada amerikane reagon pas lirimit të ish-ministrit Tahiri: Do të ketë pasoja

Saimir_Tahiri

Lirohet nga burgu Saimir Tahiri

policia-italiane

Ngjarja e rëndë në Breshia të Italisë, viktima dhe autori nga Lezha

INFO

NA NDIQ