Berisha: Protestë dhe betejë në Kuvend të enjten

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2023

Betejë në dy fronte paralajmëroi edhe këtë të enjte Sali Berisha. Si i përjashtuar nga punimet e Kuvendit, qytetarëve do t’u prijë vetë në protestën para parlamentit, ndërsa deputetëve që do të jenë në seancë plenare u kujtoi misionin që duhet të përmbushin.

“Të protestojnë me fuqinë më të madhe para parlamentit, ky është parlamenti i krimit. Si kundër deputetët tanë do bëjnë një përpjekje të jashtëzakonshme për arritjen e qëllimeve të tyre. Para Europës dhe botës sot ka një parlament të vetmin në të gjithë planetin, që ka përjashtuar brenda 3 javëve 23 deputetë. Vetëm e vetëm që Edi Rama të mos hetoet për krimin që ka kryer.“

Kryeministrin e ftoi të mos fshihet nga hetimi parlamentar për çështjen McGonigal, por të pranojë nismat e opozitës që sipas tij pengohen me urdhër të Edi Ramës.

“Ky nuk është kryeministër, ky është krimministër. Dhe ky krimministër për t’u fshehur pas gishtit bllokon parlamentin, nuk lejon komision hetimor parlamentar, nuk pranon interpelancën. Janë 40 nisma legjislative të deputetëve të opozitës të cilat Linda e parlamentit i ndryn në sirtarë me urdhër të Edit të qeverisë.“

Për këto dy shqetësime kërkoi ndihmën e partnerëve europianë.

“I bëj thirrje Parlamentit Europian, Këshillit të Europës të ndërhyjnë me urgjencë në këtë situatë bllokimi që ekziston. Si kundër të krijojnë komisione hetimore parlamentare për ‘Ramagate’. Duçka ka paguar, ka marrë peng edhe zyrtarë të lartë absolutisht në vende europiane.”

Të njëjtën thirrje Berisha adresoi edhe ndaj organeve të drejtësisë amerikane, të cilat i ftoi të hetojnë atë që ai e cilësoi afera e shekullit XXI.

TË FUNDIT
34 minuta
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
9 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
16 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
19 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
2 ditë
Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë

ME TE LEXUARA

19 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
16 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
9 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
34 minuta
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

policia-shqiperi shqiptare

Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë

majko

Pse e kërcënoi Shqipëria Maqedoninë gjatë luftës së Kosovës? Tregon Pandeli Majko

Monika-Kryemadhi-LSI

Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë

Dubai Police Patrol, Dubai, UAE.

Arrestohet në Dubai shqiptari i shumëkërkuar

Lorik Cana

Lorik Cana në përkrahje të Shqipërisë, pjesëmarrës në ndeshjen me Italinë

INFO

NA NDIQ