Bërnabiq e pranon se shërbimi rus “u dha informacione” autoriteteve për protestën në Serbi

ina-online
ina-online

25/12/2023

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq tha më 24 dhjetor se shërbimi rus i sigurisë “siguroi informacion” për incidente të mundshme në protestën në Beograd, ndërsa ajo akuzoi koalicionin opozitar “Serbia kundër dhunës” për përpjekje për të “destabilizuar me dhunë shtetin”.

Ajo deklaroi se gjatë fushatës, para zgjedhjeve të 17 dhjetorit, “paralajmëroi për synimet e opozitës”.

“Para së gjithash, të dhënat na janë dorëzuar në këtë mënyrë nga shërbimi rus i sigurisë. Kur personalisht e ndava këtë me disa ambasadorë, ata na akuzuan për përhapje të dezinformatave, të pavërteta, se i kemi besuar shërbimit rus dhe se e gjitha kjo ishte marrëzi”, tha Bërnabiq, transmeton REL

Më 24 dhjetor, koalicioni më i madh opozitar “Serbia kundër dhunës” organizoi protesta në Beograd, për të shtatën natën me radhë, duke kërkuar anulimin e zgjedhjeve.

Partia Progresive Serbe (SNS) në pushtet, zyrtarja e së cilës është Ana Bërnabiq, akuzohet për vjedhje zgjedhore pas votimit të 17 dhjetorit, të cilën partia dhe lidershipi shtetëror e mohojnë. SNS ka deklaruar se do të hajë në të gjitha nivelet, duke përfshirë Beogradin.

Më shumë se 30 demonstrues u arrestuan në një operacion policor në qendër të Beogradit në orët e vona të mbrëmjes së 24 dhjetorit, pas incidenteve që filluan para bashkisë.

Një pjesë e personave të maskuar kanë vënë në shënjestër shtëpinë e qytetit, ndërsa policia që ndodhej brenda ndërtesës ka hedhur gaz lotsjellës dhe sprej piper ndaj tyre. Forca të forta policie brenda bashkisë e pamundësuan depërtimin e godinës.

Brnabiq deklaroi se përpjekja për të hyrë në institucione tregon “qëllimin (e opozitës) për të përdorur dhunën për të ndryshuar vullnetin elektoral të qytetarëve” dhe e krahasoi atë me “Maidan” ukrainas.

“Nuk do të ketë Maidan në Serbi… Kjo është një tentativë e Majdanit, kjo është shpërfillje për të gjithë qytetarët e tjerë të Beogradit, kjo është urrejtje, kjo është dhunë. Për këtë kemi paralajmëruar gjatë fushatës zgjedhore”, tha Bërnabiq.

Demonstratat antiqeveritare të Ukrainës në Euromaidan, të cilat filluan në sheshin qendror të qytetit në Kiev, rrëzuan ish-presidentin pro-rus të Ukrainës, Viktor Janukoviç, në vitin 2014.

Pas revolucionit Euromaidan të vitit 2014, i përshkruar nga Kremlini si një grusht shteti, ushtria ruse pushtoi dhe aneksoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës dhe mbështeti një kryengritje separatiste pro-ruse në Ukrainën lindore.

Në shkurt 2022, Rusia filloi një pushtim të Ukrainës.

Zyrtarët serbë, të udhëhequr nga kryeministri dhe presidenti, gjithashtu krahasuan protestat e majit “Serbia kundër dhunës” me Maidan.

Në ato protesta anembanë Serbisë, autoriteteve u kërkua të mbanin përgjegjësi pas dy të shtënave masive të veçanta në të cilat humbën jetën 19 të rinj.

Ambasada e Ukrainës reagoi ndaj deklaratave të zyrtarëve serbë në atë kohë, me vlerësimin se ajo që “po tentohet të paraqitet në një kontekst negativ si një “skenar ukrainas” në fakt përfaqëson luftën e popullit ukrainas për të drejtat e tij kundër një të korruptuari. dhe qeveria totalitare”.

Deklaratat e autoriteteve në të cilat protestat e majit krahasoheshin me Euromaidan vazhduan edhe pas reagimit të Ambasadës së Ukrainës.

Zyrtarët serbë mbajnë marrëdhënie të ngushta me Kremlinin edhe pas pushtimit rus të Ukrainës, pavarësisht thirrjeve të Bashkimit Evropian (BE) që Serbia, si vend kandidat për anëtarësim në Bashkim, të vendosë sanksione ndaj Rusisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

IMG_9304

Krstinovska: Propaganda kineze në Ballkan, Serbia mbështetet te Kina për ta bllokuar Kosovën

cccc-600x360

Përplasje Zagreb-Beograd, kryediplomti kroat: Serbia e obsesionuar me Kroacinë, Vuçiq histerik

termet

Tërmet në afërsi të Ulqinit

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

serbia rusia

Gazetarë nga Ballkani Perëndimor me lidhje me OJQ-në AJKF, e cila dha grante për promovimin e narrativave ruse. Kush është nga Maqedonia e Veriut?

Plazh greqi hanioti

Pushimet në Greqi sivjet shtrenjtohen për 20-30%

termet

Regjistrohen disa tërmete në Kroaci

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Raporti britanik: Rusia po rindërton kapacitete për të destabilizuar Evropën, përmendet edhe Kosova

INFO

NA NDIQ