Besa dhe Alternativa me anëtar të përbashkët në KSHZ?!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/04/2023

VENDI I ZBRAZUR NË KSHZ I TAKON OPOZITËS

Dy partitë shqiptare në opozitë, Besa dhe Alternativa, këtyre ditëve janë duke zhvilluar bisedime për anëtar të përbashkët në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve – kanë njoftuar për agjencinë e Lajmeve MIA udhëheqësitë partiake, percjell KlanM.

Pas largimit të anëtarit të KSHZ-së, Krenar Llogës, I cili u emërua Ministër i Drejtësisë, ka mbetur I zbrazët një vend në KSHZ, që sipas Kodit Zgjedhor duhet t`i takojë partisë në opozitë me më shumë vota të fituara.

BESA, sic njofton MIA, paralajmëron marrëveshje me Alternativën dhe se shumë shpejt partitë do ta bëjnë publike këtë.

Në zgjedhjet e fundit parlamentare, sic njofton KlanM, të dy partitë ishin në koalicione me parti tjera. Besa ishte me LSDM-së, por doli nga koalicioni qveritar, kurse Alternativa ishte në koalicion me ASH-në, por edhe kjo parti braktisi qeverinë. Besa ka dy deputetë kurse Alternativa tre.

Kryeparlamentari Talat Xhaferi I pyetur se kur do ta nis procedurën për zgjedhje të anëtarit të ri të KSHZ-së, sic percjell KlanM, ka theksuar se në momentin kur do të dorëzohet kërkesa do të nis procedura.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

reuten

Reuten: Sanksionuam Kosovën, jo agresorin – duhen hapa ndaj Vuçiqit e Dodikut

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

fature-market

Disa markete brenda natës i rritën çmimet, ankesa nga qytetarë

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

INFO

NA NDIQ