BESA: Ministri shqiptar, nxënësit shqiptar mësojnë vetëm për Borçen dhe Darkon (DOKUMENT)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/03/2023

Lëvizja BESA ka adresuar kritika ndaj ministrit të arsimit, Jeton Shaqiri.

“Në kohën kur për herë të parë ministri dhe zv.ministri i Arsimit janë shqiptar, nxënësit shqiptar mësojnë vetëm për Borçen dhe Darkon

Ofendimet në tekstet shkollore tash më janë bërë traditë në Maqedoninë e Veriut. Pasi që ministri i arsimit dhe shkencës muaj më parë lejoj që tekstet shkollore të mësohet për BDI-në, tani në librat e nxënësve për klasat e treta në “Shkencat Natyrore”, ministria e Arsimit dhe Shkencës po ua mundëson nxënësve shqiptar të mësojnë vetëm për “arsimtarin Borçe” dhe të gjithë shembujt tjerë në libër janë vetëm në emra apo mbiemra maqedonas.

Është e çuditshme se si këto tekste shkollore mësohen nga nxënësit shqiptar në kohë kur edhe ministri edhe zëvendës ministri janë nga radhët e BDI-së. Lëvizja BESA edhe njëherë ngrit shqetësimin dhe kërkon përgjegjësi nga institucionet përkatëse që të kenë kujdes se çfarë ju jepet nxënësve për të mësuar në shkolla, sepse raste të këtilla mund të ndikojnë shume negativisht në shoqëri për të nxitur marrëdheniet ndër etnike.

Ripërsërisim qëndrimin tonë se tentativa të tilla për të bërë ndarje në një shtet multi-etnike, janë totalisht të gabuara duke e ditur se Maqedonia e Veriut është në proces të anëtarësimit në BE dhe në përqafimin e vlerave evropiane”, thuhet në reagim. (INA)

https://www.facebook.com/levizjabesa.mk/posts/524485886539925

TË FUNDIT
41 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
6 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
15 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

16 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
6 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
15 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
41 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
15 orë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ