BESA sfidon Kovaçevskin: Prano zgjedhje dhe e shohim kush ka shumicë në Kuvend

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2022

Partia opozitare Lëvizja Besa reagon ndaj deklaratës së kryeministrit, Dimitar Kovaçevskit.

Për të parë, siç thonë nga Besa se kush realisht e ka shumicën në Kuvend, Kovaçevski le të pranojë sfidën e opozitës dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Reagimi i plotë i Besës:

Deklaratat e kryeministrit Dimitar Kovaçevski për rolin e Lëvizjes BESA në Kuvend janë deklarata joserioze dhe tregojnë qasjen e pushtetit aktual se ata duan çdo gjë të kalojnë përmes forcës së numrave, deputetëve të blerë apo shtrembrimit të vullnetit të qytetarëve të vendit.

Lëvizja BESA është opozitë konstruktive e cila e zhveshi komplet regjimin hibrid të LSDM dhe BDI prandaj se si do sillen depuetet e Lëvizjes BESA në Kuvend nuk është punë e kryeministrit Kovaçevski. Ballansi i kushteteve sidomos përmes komisioneve në Kuvend është vendosur në vitin 2020 dhe çdo ndryshim duhet të bëhet vetëm pasi të mbahen zgjedhje parlamentare dhe në Kuvend të vjen përbërje e re parlamentare.

Nëse z.Kovaçevski është i bindur se ka shumicën, i bëjmë thirrje që të pranojë sfidën e opozitës dhe të shkojmë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, ndërsa deri atëhere ai mund të “gëzojë” detyrën e marrë si kryeministër nga një shumicë e blerë dhe e shantazhuar që nuk pasqyron realitetin politik të verdiktit të popullit.

TË FUNDIT
3 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
3 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
4 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
4 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
6 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

11 orë
Përurohet shtatorja e 7-vjeçarit, Leutrim Ahmetit të vr’arë nga serbët në Skenderaj
8 orë
Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale
18 orë
Buçkovski: Me Marrëveshjen e Ohrit u bëmë shembull pozitiv për ndërtimin e një shoqërie multietnike
11 orë
Ndryshimet e ligjit për vetëqeverisje lokale: Shumica e re në kërkim të 80 votave
6 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
18 orë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ