Besimi: Çdo vit ikin të punësuar nga Ministria e Financave

INA
INA

04/01/2024

Ministri i Financave, Fatmir Besimi thotë se në vitet e fundit është ulur numri i të punësuarve në administratën publike, shkruan TV21. Besimi thotë se punësimet në administratë shënojnë rënie për 3-5 për qind, në nivel vjetor.

“Nëse shihni mbrapa, në 4 vjetët e fundit, të punësuarit në administratë publike dhe sektorin publik, bie numri. Nga viti në vit, vetëm në vitin e fundit, diku 3-5% vjetore, në 3 vjetët e fundit ulet numri i administratës”, tha Besimi.

I pyetur për shpalljet e fundit për punësime në Ministrinë e Financave, Besimi tha se nga ky institucion vazhdimisht ikin kuadrot.

“Ka ikje të kuadrove në Financa, dhe gjatë gjithë kohës duhet të mbushet, kjo nuk është vetëm këtë vit, nëse shihni prapa, për Financa në 6 muaj kemi pasur shpallje, sepse ka ikje çdo vit. Në vitin 2022 ka pasur 67, në 2023, 40 e diçka , 2021, 56 ikje nga Financat, flas për të punësuar”, pohoi Besimi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vmro-bdi

BDI: Mickoski injoroi Amerikën, injoroi Europën, po injoron edhe të ardhmen europiane të qytetarëve

foshnje bebe

Të dhëna alarmante/ Martohen vëlla e motër në Veles se u ngatëruan gjatë birësimit

kuvendi-jashte-1024x681-1024x681-780x470-1-696x419-1

Seancë e Komisionit Parlamentar për Financim dhe Buxhet

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

dash-1

DASH: Bisedimet për rregulloren e BQK-së të vazhdojnë me urgjencë

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Qeveria talat xhaferi

Qeveria konstatoi dhe miratoi tekstin e Strategjisë kombëtare për zhvillim 2024-2044

naim-bajrami

Krahu i Selës i ASH-së vetë apo koalicionim për zgjedhjet, flet Bajrami

INFO

NA NDIQ