Besimi: Me Planin 10-vjeçar për rritjen e Ballkanit Perëndimor pritet dyfishimi i BPV-së në Maqedoni

Picture of INA
INA

24/11/2023

Me Planin e rritjes së Ballkanit Perëndimor, pritet dyfishim i BPV-së në 10 vitet e ardhshme dhe afrimi me standardet e BE-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Avantazhi i Planit të BE-së për rritjen e Ballkanit Perëndimor është se ai nuk është i lidhur me kriteret politike në procesin e integrimit në BE, por bazohet në zbatimin e agjendës së përcaktuar reformuese, tha për AIM-n ministri i Financave, Fatmir Besimi në takimin e djeshëm në Bruksel me përfaqësuesit e Komisionit Evropian për të përcaktuar elementët bazë të agjendës së reformave që duhet të përgatiten për realizimin e projekteve nga Plani.

“Me këtë plan pritet që për 10 vjet të dyfishohet BPV dhe të afrohet më shpejt me tregun evropian dhe me standardin e vendeve të BE-së”, theksoi Besimi.

Ai thekson se Plani është i lidhur me agjendën e reformave që po e përcaktojmë në mënyrë bilaterale me Komisionin Evropian dhe në bazë të zbatimit të reformave do të pasojnë mjete financiare për mbështetje nga BE-ja.

TË FUNDIT
1 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
3 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
3 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike
4 orë
Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre
3 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
1 ditë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
10 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me periudha me diell
1 ditë
Ixhet Memeti nuk ka imunitet
6 orë
VLEN në qeveri/Alternativa kryeparlamentarin dhe një zv/kryeminstër
1 ditë
Breshër me madhësi sa kokrra e arrës në fshatin Hotël të komunës së Likovës
1 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

merko ramiz

Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës/Kasami: Vendimi i Qeverisë për ndaljen e punimeve, ‘urdhër’ nga Grubi

denari-756x420-696x387-1

Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë

INFO

NA NDIQ