Besimi: Ndihmë shtetërore prej 150 milion euro për kompanitë në RMV

INA
INA

26/09/2023

Pothuajse 150 milionë euro është mbështetja buxhetore për kompanitë vendase dhe të huaja këtë vit, ose pesë herë më e lartë krahasuar me pesë vite më parë. Fitimet e riinvestuara gjithashtu përjashtohen për dy arsye. Gjatë krizës së Covid, kompanitë u mbështetën nga një sërë masash nga shteti. Sipas parimit të solidaritetit, ato kompani që kanë realizuar fitime shtesë, si rezultat i zhvillimeve të vitit të kaluar në treg, dhe një pjesë e madhe e të cilave kanë përdorur masat e mëparshme të qeverisë, duhet të kontribuojnë nëpërmjet pagesës së taksës së solidaritetit, mjete që do të të përdoren ekskluzivisht për masat e reja të paketës kundër krizës për qytetarët dhe kompanitë.

Kështu ka thënë ministri i Financave, Fatmir Besimi për “TV24”.

“Nëse shikojmë prapa vetëm nga viti 2017 e tutje, subvencionet direkte në ekonomi në bazë të investimeve dhe në bazë të programeve tjera, drejtpërdrejt nga buxheti prej 1,9 miliardë denarë në vitin 2017, këtë vit janë rritur në 7,76 miliardë denarë, përveç kësaj, nesër kemi diskutim komisioni për rritjen e këtyre mjeteve për 1,3 miliardë denarë shtesë.

Mbështetja e shtetit për ekonominë është serioze, le të marrim për shembull periudhën e krizës së Covid-it – kishte kredi të favorshme nga BEI, linja krediti pa interes, një skemë garancie. Po ashtu, tani janë siguruar edhe 100 milionë euro shtesë nga BEI dhe 50 milionë euro nga Banka e Këshillit të Evropës”, ​​theksoi Besimi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Halil Snopce

Kuvendi i ASH-së ende nuk ka caktuar mbledhje/ Snopçe: Mund të ketë dallime, por do të jemi të unifikuar

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

radojcic milan

Konfiskohet një anije me shpejtësi të madhe e Radojiçiqit, ishte fshehur në depon e Radule Stevic

ministria financave e maqedonise

Vendimi për pagat shkakton revoltë tek të punësuarit në Ministrinë e Financave

LSDM SDSM

LSDM fton partitë për krijimin e Frontit Europian

stevo pendarovski

Pendarovski për ndryshimet kushtetuese: Do të presim qeverinë e ardhshme

ndotja shkup

Qyteti i Shkupit: Qytetet më të ndotura në Maqedoni janë Strumica dhe Tetova

policia-714x420

Një shofer ka goditur një grua në Shkup dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes

Angela Ageler

“Lista e Zezë” Amerikane do zgjerohet me emra tjerë, paralajmëron ambasadorja Ageler

INFO

NA NDIQ