Besimi në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të BE-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2022

Ministri i Financave, Fatmir Besimi po qëndron për vizitë në Bruksel ku do të takohet me përfaqësues të lartë të Komisionit Evropian. Në fokus të bisedimeve do të jenë perspektivat e BE-së të vendit, pritjet nga Presidenca franceze, si dhe kriza aktuale energjetike dhe inflacioni.

Temë e takimeve të ministrit me përfaqësuesit e lartë do të jetë kriza energjetike dhe inflacioni, që janë në korniza globale, si dhe për prioritetet e Ministrisë së Financave që janë orientuar drejt përforcimit të procesit së reformave në sferën e menaxhimit me financat publike dhe reformave që janë paraparë në Programin për reforma ekonomike, me ç’rast ka filluar procesi i konsultimeve me KE-në, si dhe konsolidimi fiskal.

“Diskutimet e ministrit me bashkëbiseduesit e tij, do të përqendrohen në perspektivat e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, pritshmëritë e Presidencës franceze për progres në procesin e hapjes së negociatave të anëtarësimit që për momentin janë bllokuar nga Bullgaria dhe në përkushtimin tonë për vazhdimin e dialogut për zgjidhjen e çështjeve të hapura, si dhe për prioritetet e Ministrisë së Financave që janë orientuar drejt përforcimit të procesit së reformave në sferën e menaxhimit me financat publike dhe reformave që janë paraparë në Programin për reforma ekonomike, me ç’rast ka filluar procesi i konsultimeve me KE-në, si dhe konsolidimi fiskal”, informuan nga Ministria e Financave.

Sipas agjendës, ministri Besimi, gjatë qëndrimit në Bruksel do të takohet me Oliver Varhei, komisar për fqinjësi dhe negociata për zgjerim, Paolo Gentiloni, komisar për ekonomi, Johannes Hahn, komisar për buxhet dhe administratë dhe Maciej Popovski, si ushtrues i detyrës drejtor i përgjithshëm i Drejtorisë për fqinjësi dhe negociata për zgjerim

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ