Besimi: Përshkallëzimi mes Rusisë dhe Ukrainës mund të ketë pasoja në çmimet e energjisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2022

Ministri i Financave Fatmir Besimi gjatë vizitës së djeshme në Komisionin Evropian, diskutoi për gjendjen ekonomike në vend dhe krizën ekonomike globale, në të cilën kontribuon konflikti ruso-ukrainas, njoftoi MIA nga Brukseli.

Edhe pse nuk dëshiron të spekulojë, Besimi pranon se kriza mes Ukrainës dhe Rusisë mund të përkeqësojë tregjet evropiane.

“Varet nga ndikimi në tregjet në Evropë në fushën e energjisë, i cili tashmë është ndjerë. Mund të jetë më keq nëse ndodh diçka, nëse situata përshkallëzohet dhe çmimet rriten, ne i kemi të dyja. Përshkallëzimi tjetër, varësisht nga drejtimi i implikimeve, mund të ketë mungesë energjie, por tani për tani mbetet një skenar spekulativ”, tha Besimi.

Megjithatë, ministri këmbëngul se në këtë moment këto janë vetëm parashikime dhe se askush nuk mund të thotë me saktësi se çfarë nëse situata përshkallëzohet dhe komplikohet më tej dhe me gjithë atë gjendja në tregje përkeqësohet.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ