Besimi: Përshkallëzimi mes Rusisë dhe Ukrainës mund të ketë pasoja në çmimet e energjisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22 Shkurt, 2022

Ministri i Financave Fatmir Besimi gjatë vizitës së djeshme në Komisionin Evropian, diskutoi për gjendjen ekonomike në vend dhe krizën ekonomike globale, në të cilën kontribuon konflikti ruso-ukrainas, njoftoi MIA nga Brukseli.

Edhe pse nuk dëshiron të spekulojë, Besimi pranon se kriza mes Ukrainës dhe Rusisë mund të përkeqësojë tregjet evropiane.

“Varet nga ndikimi në tregjet në Evropë në fushën e energjisë, i cili tashmë është ndjerë. Mund të jetë më keq nëse ndodh diçka, nëse situata përshkallëzohet dhe çmimet rriten, ne i kemi të dyja. Përshkallëzimi tjetër, varësisht nga drejtimi i implikimeve, mund të ketë mungesë energjie, por tani për tani mbetet një skenar spekulativ”, tha Besimi.

Megjithatë, ministri këmbëngul se në këtë moment këto janë vetëm parashikime dhe se askush nuk mund të thotë me saktësi se çfarë nëse situata përshkallëzohet dhe komplikohet më tej dhe me gjithë atë gjendja në tregje përkeqësohet.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rron gjinovci

VIDEO/Gjinovci: Mendësia feudale jo vetëm në Kosovë, paramendoni Ali Ahmeti selinë e ka në një katund në Tetovë

mesiq stipe mesic

Mesiq: Nëse dikush mendon se Kosova mund të kthehet me luftë, ai është një i humbur

policia kosoves

Thirrja e dyshimtë për marshim drejt veriut, Policia – qytetarëve: Mos bini pre

vucic

Momenti kur gazetarja e CNN i drejtohet herë Vuçiqit: A e njihni Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran?

stoltenberg nato

Stoltenberg: Dhuna ndaj KFOR-it në Kosovë është krejtësisht e papranueshme

xi-jinping

CNN/Mesazh shqetësues nga presidenti kinez: Përgatituni për skenarin më të keq

Kuvendi

Caktohen vazhdimet e tre seancave plenare

Grubi korridori 8

Fillojnë punët për ndërtimin e Korridorit 8

Polici-a-2-750x430

Aksident i rëndë në rrugën Ohër- Kërçovë, një i vdekur dhe disa të lënduar

INFO

NA NDIQ