Besimi takoi ambasadoren amerikane: Maqedonia e Veriut të vazhdojë rrugën e anëtarësimit të plotë në BE

INA
INA

21/09/2023

Ministri i Financave, Fatmir Besimi sot u takua me ambasadoren e SHBA-së në vendin tonë, Angela Aggeler, me ç’rast u diskutua për zhvillimet politike dhe ekonomike aktuale në vend, si dhe për përpjekjet që po bëhen për zbatimin e reformave në menaxhimin e financave publike, si dhe në luftën kundër korrupsionit.

“Republika e Maqedonisë së Veriut gjendet në një fazë të rëndësishme ku duhet të tregojë pjekurinë për ta vazhduar rrugën drejt anëtarësimit të plotë në BE. Negociatat me BE-në kanë filluar dhe duhet të shfrytëzojmë çdo mundësi për ta kaluar atë rrugë sa më shpejtë, sepse përfitimet nga anëtarësimi në BE janë të shumta për shtetin, po ashtu edhe për qytetarët. Në realizimin e këtij qëllimi, përkrahje të konsiderueshme kemi nga partneri dhe përkrahësi ynë shumëvjeçar, SHBA-ja, sidomos përmes mbështetjes që ofrohet lidhur me reformat që po zbatojmë”, theksoi Besimi.

Siç informojnë nga Ministria e Financave, ministri theksoi se në Qeveri dhe në Ministrinë e Financave po punohet në mënyrë të përkushtuar për sigurimin e qëndrueshmërisë fiskale, financat publike stabile dhe rritjen afatgjate, me ç’rast po ndërmerren më shumë hapa për ta realizuar këtë.

Besimi nënvizoi dhe njëkohësisht falënderoi SHBA-në për përkrahjen e Thesarit të SHBA-së, ekspertët e të cilit tashmë janë në Ministrinë e Financave me qëllim të përforcimit të kapaciteteve të Sektorit të Thesarit.

“Punojmë në vazhdimësi në përforcimin e kapaciteteve tona me qëllim që ta përmirësojmë avancimin e menaxhimit të financave publike. Vitin e kaluar, për këtë qëllim miratuam edhe Ligjin e ri të Buxheteve, i cili paraqet reformën më të madhe në financat publike dhe rregulla që janë në përputhje me standardet evropiane”, thuhet në kumtesën e Ministrisë së Financave.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Behgjet Pacolli konfirmon vrasjen e gruas së këshilltarit të tij, ja si reagon (FOTO)

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

flamur gashi

Flamur GASHI, do të jetë Drejtor Menaxhues i Televizionit “A2 CNN” në Kosovë!

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

INFO

NA NDIQ