Besimi: Vendet e Ballkanit Perëndimor të fokusohen në rrugën e shpejtë drejt BE-së

INA
INA

15 Shtator, 2023

Sot, në Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë, ne fokusohemi tek integrimi në BE, në urgjencën e vendosjes së vendeve të Ballkanit Perëndimor në rrugën e shpejtë drejt BE-së. Në dy dekadat e fundit, ne jemi përballur me shumë sprova që kanë minuar besimin e një pjese të opinionit se agjenda evropiane një ditë do të bëhet realitet, tha ministri i Financave Fatmir Besimi në fjalimin e tij hapës në Forumin Ekonomik dhe Financiar në Shkup.

Ai përmendi se çfarë do të thotë nga pikëpamja ekonomike dhe financiare të jesh pjesë e BE-së, cilat janë përfitimet dhe perspektivat kryesore.

“Vendet e reja anëtare marrin më shumë fonde nga ajo që kanë pasur si vend kandidat për anëtarësim, ndërsa fondet janë dy herë më shumë se fondet IPA. Buxheti i BE-së për pesë vitet e ardhshme është 11 herë më shumë nga ato që i kanë pasur si vende kandidate me fondet IPA”, tha Besimi.

Ideja e përvjetorit të CEFF, siç tha Ministri, është që të hapet debat më i gjerë për BE-në si destionacion i fundit i joni.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edi rama

Mediumi “FT” del me korrigjim për intervistën e Ramës: “Toka e askujt”, e ka pasur vetëm për Veriun, jo për gjithë Kosovën

edita

Edita Tahiri reagon ashpër pas intervistës së Ramës në “FT”: Të hulumtohet origjina kombëtare e tij

Prokuroria

Vazhdon greva në prokurori – grupi i punës do të ketë afat prej 10 ditëve për arritjen e marrëveshjes

mickoski

Mickoski kërkon takim liderësh për zgjedhje

IMG_5720

Policët Shqiptarë në Amerikë, krijojnë fond humanitar për familjen e policit të vrarë në veri të Kosovës, Afrim Bunjaku

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

izet mexhiti3

Mexhiti: Përmes internetit lojërave të fatit e futën bixhozin në familjet tona

ASH

ASH: Interpelanca e opozitës teatër komik, procedura për kryeprokurorin e ri tanimë ka fillua

INFO

NA NDIQ