Besimtarët ortodoksë festojnë Lindjen e Krishtit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2022

Maqedoni

Besimtarët ortodoksë festojnë Lindjen e Krishtit

ByDesk

07/01/2022 10:40

Besimtarët ortodoksë në vend sot e festojnë Lindjen e Krishtit – Krishlindjen. Në të gjitha tempujt e Kishës ortodokse maqedonase sot po mbahen liturgji të rastit. Shënimi qendror është në Kishën qendrore “Shën Klimenti i Ohrit” në Shkup, ku arqipeshkvi i Ohrit dhe Maqedonisë z.z. Stefan do të shërbejë liturgji të Shën Vasilit të Madh.

Me rastin e Krishtlindjes, arqipeshkvi i Ohrit dhe Maqedonisë, z.z. Stefan së bashku me Sinodin e shenjtë arqipeshkvik të Kishës ortodokse maqedonase-Arqipeshkvinë e Ohrit, shërbyesve fetarë, priftërinjve dhe të gjithë besimtarëve, dërguan Mesazh Krishtlindjeje me të cilin u dëshirojnë paqe dhe mirëqenie nga Zoti, duke i uruar me përshëndetjen e madhe – Krishti u lind!

TË FUNDIT
36 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
2 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
2 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë
3 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

ME TE LEXUARA

1 ditë
VLEN në qeveri/ Aleanca për Shqiptarët me dy ministri
10 orë
Dimitreivski: Mbi 80% e amvisërive në Kumanovë kanë ujë, rekomandohet që uji që shfrytëzohet për pije të vlohet
1 ditë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
4 orë
Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri
1 ditë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë
21 orë
Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

INFO

NA NDIQ