Bexheti: Po krijohet një qeveri pa legjitimitet etnik!

Picture of ina-online
ina-online

22/06/2024

Në seancën e sotme në Kuvend Blerim Bexheti deputet nga rradhët e Frontit Europian, tha se ka pasur tentativa të abuzueshme për ta dërguar BDI-në në opozitë, si dhe abuzime rreth votës shqiptare dhe legjitimitetit etnik.

Ai gjithashtu tha se qeverija e re e cila po krijohet është pa legjitimitet etnik, dhe kjo do të dëshmohet edhe me kohë se është veprim i gabuar.

“Edhe në të kaluar ka pasur kështu tentativash ta dërgojnë Bashimin Demokratik për Integrim si pjesë e Frontit Europian tani më, në opozotë. Këto tentativa janë dëshmuar edhe në të kaluarën që kanë qenë të gabuara për qëllimet sepse po veprohet dhe bëhen këto keqpërdorime, pasi Maqedonina e Veriut dhe Marrëveshja e Ohrit janë të sakta.
Ju mund të mendoni se votën shqiptare mund ta dërgoni në opozitë por e keni gabim dhe do të ju dali gabim. Ju nuk keni të drejtë që të mosrespektoni votën shqiptare, mund të mburreni me premtime të tilla por realiteti këtu tek ne është ndryshe. Atë të drejtë e kanë qytetarët, dhe partitë politike me baza etnike, këtë manipulim mos e bëni me opoinionin se ju e dërgoni në opozitë BDI-në si bartëse e Frontit Europian. Dhe për këtë të jemi dëshmitarë të gjithë se po krijohet një qeveri pa legjitimitet etnik, dhe nëse kjo është tendenca e mandatarit dhe e VMRO-së edhe në praktikë do të dëshmohet se është gabim, por nuk është aspak mirë e sidomos për VLEN-in që si humbsa hynë në qeveri.
Ju keni krijuar jë narrativ vetëm mbi baza etnike VMRO-ja nuk ka gjyq të veçantë që t’i definojë votat, se sa të pastërta janë votat shqiptare. Kjo e drejtë u takon qytetarëve shqiptarë dhe etniteteve të tjera”, tha Bexheti.

TË FUNDIT
2 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
3 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
3 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
3 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vritet një ushtar i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Deri të premten i nxehti ekstrem mbi 40 gradë, më pas rënie të temperaturave
3 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
1 ditë
Arrestohet 65 vjeçari në Gostivar nën dyshimin se vodhi një biçikletë
1 ditë
Çka po ndodhë me ambasadorin Vesel Memedi, thirret në MPJ në Shkup?!

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

qeveria e maqedonise

Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

Ministrat VLEN Mexhiti Fatmir Limani Murtezani Arben Fetai Besar

VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së – Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë

INFO

NA NDIQ