“Bidat”, “namaz” e “abdes” në Big Brother(!!!)

INA
INA

30/01/2024

Ndërsa bashkësitë muslimane shqiptare kanë një papajtueshmëri të qartë më Big Brother-in, në Kosovë e Shqipëri, duke e konsideruar një shoë degjenerimpërçues, për ironi, po aty, terminologjia islame, e huaj për një pjesë të shoqërisë, ka fituar një normalitet.

Në Big-un e Kosovës, dy femra debatojnë aspekte të imëta fetare, jo me humor por seriozisht, madje njëra duke iu referuar dhe traditës profetike teksa i thotë tjetrës se po bën bidat(risitë e palejueshme në ritualistikë) kur ajo ngre duart për lutje gjatë thirrjes së ezanit. Që të dyja duken më shumë se fillestare në njohen e fesë. Në debatin mes tyre përfshihen dhe të tjerë, po me prirjen për t’u shfaqur njohës të fesë apo dashamirës të saj.

Te Big-u i Shqipërisë, pos që si aktor aty shfaqet dhe një mulsiman praktikant, organizatorët shpallin se i kanë mundësuar vendin për faljen e namazit.

Edhe aty, terminologjia specifike fetare, pra ajo islame, nis e qarkullon në biseda mes aktorësh. Katoliku Julian Deda e artikulon abdesin(pastrimin për falje) si të qe tipik musliman.

“Juli: Unë të lashtë hysh. E përdore fenë për këtë punë. E përdore abdesin për këtë punë. Pikë muhabeti

Romeo: Je lideri grupit që more vendimin për të bllokuar banjon.

Juli: Unë e kam marrë në grup vendimin.

Bardhi: Mua më thirri Vini për t’u falur, unë i thash jo se po ruajmë tualetin.

Romeo: Po se të tha ai ta bllokosh. Ta dha ai detyrën (Juli).

Bardhi: Ishte vendim në grup. Unë nuk desha të falem për të mos humbur asnjë lojën”.

Sigurisht, parimet dhe etika islame janë të papajtueshme me lojra të tilla, ku imoraliteti njerëzor prek gati ekstremet, por tregon njëherësh mbi fuqinë e parezistueshme të një besimi për të qenë imponues në çdo kohë, rrethanë e te çdokush. /tesheshi.com/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sara l

Tha se kanë patur lidhje/ Dalin fotot e Sarës me banorin e ri

ZHAKU

“Kam tradhtuar”, Zhaklin Lekatari tregon pse e bëri

sara silvi

“Mos na bëhet xheloz Bardhi” – Sara përqafohet me ishi-n e saj

shkurte-fejza-600x360 (1)

Burri i Shkurte Fejzës: Shpëtova pa pasoja të rënda, gruaja dhe fëmijët e mi kanë përjetuar skena të dhimbshme

arta kabashi

Pas daljes nga Big Brother VIP 3, Arta Kabashi reagon për herë të parë

bigb

Kush mund të largohet sonte nga Big Brother VIP Albania, këta banorë shihen si më të rrezikuar

julian deda

Gjygji i banorëve të BBV, Juli: Në qoftë se kam bërë vetëm unë gabime, pranoj të dal nga shtëpia

ilnisa meritoni

Momente romantike mes Ilnisës dhe Meritonit: Je dashuria ime!

Screenshot_2024-02-26-21-51-50-234_com.facebook.katana-edit

Sara në krevatin e Meritonit, acarohet Ilnisa: Pse e lejove

INFO

NA NDIQ