Biden dhe Erdogan takohen në samitin e NATO-s: Po fillon një proces i ri i marrëdhënieve

INA
INA

12 Korrik, 2023

Presidenti i SHBA-së Joe Biden dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan mbajtën një takim për të diskutuar “përparësitë e mbrojtjes dhe ekonomike”, tha Shtëpia e Bardhë.

Takimi vjen një ditë pasi Turqia ra dakord që Suedia duhet të lejohet të bashkohet me NATO-n, shkruan Skynews.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se ata “diskutuan gjithashtu çështje rajonale me interes të përbashkët, duke përfshirë mbështetjen e tyre të qëndrueshme për Ukrainën dhe rëndësinë e ruajtjes së stabilitetit në Egje”.

Më herët, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Matthew Miller u tha gazetarëve se administrata Biden do të mbështeste shitjen e avionëve të saj luftarakë të avancuar F-16 në Turqi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-22-00-08-01-741-edit_com.facebook.katana

Ndërron jetë Musadik Pajaziti i Grupit të Kumanovës

Screenshot_2023-09-21-23-35-55-588-edit_com.facebook.katana

Ringjallet “Ilirida”

higjiena komunale shkup protest

Këshilltarët e ASH-së rrëzojnë vendimin e Maznevës, rikthejnë në punë punëtorët e NPK “Higjiena Komunale” Shkup

IMG_5173

Kasami takim me Lazim Destanin, çka u dakorduan?

policia-1-1-1392x766

Dramë në Shkup: Përleshen fizikisht dy kinezë

harta-komunat-shqiptare-maqedoni

“Struga dhe Çairi më së paku premtime të mbajtura”/14 komuna shqiptare “nën thjerrën” e IDEA-s

IMG_5172

Fronti Evropian? – Hoxha: Nuk duhet hedhur si ide, jemi të hapur të bisedojmë!

IMG_5169

Taravari: Aleanca ka besueshmëri stabile në elektorat

IMG_5171

Spitali i Kumanovës me drejtore të re

INFO

NA NDIQ