Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

Picture of INA
INA

14/06/2024

Një marrëveshje 10 vjeçare sigurie mes presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden dhe presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky u nënshkrua në samitin e G7, të cilët liderët e cilësuan historike.

Marrëveshja synon të angazhojë administratat e ardhshme amerikane për të mbështetur Ukrainën, edhe nëse ish-presidenti Donald Trump fiton zgjedhjet e nëntorit.

“Qëllimi ynë është të forcojmë aftësitë e mbrojtjes për një afat të gjatë. Një paqe e qëndrueshme për Ukrainën duhet të nënshkruhet nga aftësia e Ukrainës për të mbrojtur veten tani dhe për të penguar agresionin e ardhshëm në çdo kohë në të ardhmen. Trupat ukrainase në bazat në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, rrisin ndërveprimin midis ushtrive tona në përputhje me standardet e NATO-s, duke investuar në bazën industriale të mbrojtjes së Ukrainës, në mënyrë që me kohë.”

Zelensky tha gjithashtu se marrëveshja është një urë për anëtarësimin e Ukrainës në NATO, ndërsa e cilësoi atë historike që do të ndihmojë Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Vendet më të industrializuara arritën gjithashtu një marrëveshje për të finalizuar dhe zhbllokuar 50 miliardë dollarë nga asetet e ngrira ruse për Ukrainën, një tjetër kujtesë për Putinin, se bota do të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa duhet.

“Është një sinjal i fortë që ne po dërgojmë në Ukrainë, se do ta mbështesim Ukrainën në luftën e saj për liri për aq kohë sa të duhet. Është gjithashtu një sinjal i fortë për Putinin, se Putini nuk mund të na mposhtë. Duhet të keni parasysh se ka një mbështetje evropiane prej 50 miliardë eurosh, ka një mbështetje amerikane prej 60 miliardë dollarësh dhe tani vjen në krye një paketë G7 prej 50 miliardë dollarësh.”

Për më shumë se një viti, zyrtarë nga shumë vende kanë debatuar ligjshmërinë e konfiskimit të parave dhe dërgimit të tyre në Ukrainë. Ndryshe nga paketa e ndihmës amerikane, e cila u përkthye drejtpërdrejt në dërgimin e më shumë raketave në vijën e frontit, këto para ka të ngjarë të mos arrijnë deri në fund të vitit, që do të thotë se do të kenë pak ndikim në rrjedhën aktuale të luftës. Rreth 325 miliardë dollarë asete u ngrinë nga G7 dhe BE-në, pas nisjes së agresionit rus në shkallë të plotë të Ukrainës nga Rusia në 2022.

TË FUNDIT
5 orë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!
5 orë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
6 orë
Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
1 ditë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan
1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
6 orë
Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
5 orë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?
5 orë
Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

LEXO MË SHUMË

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

Biden

Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan

roberta metsola

Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evorpian

orban

Zyrtarët e lartë të BE-së do të bojkotojnë takimet jozyrtare të organizuara nga Hungaria

J D Vance Trump

Dikur e quajti Trumpin idiot dhe Hitler, por sot ai e zgjodh kandidat për postin e zëvendëspresidentit

Dallas Alexander

Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija

INFO

NA NDIQ