Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

ina-online
ina-online

22/02/2024

Presidenti i SHBA-së Joseph Biden e quajti presidentin rus Vladimir Putin një “bir i çmendur kurve”, duke thënë se ai dhe të tjerët gjithmonë duhet të shqetësohen për një konflikt të mundshëm bërthamor, edhe pse ai tha se ndryshimi i klimës është një kërcënim ekzistencial për njerëzimin, raportoi AP.

Duke iu drejtuar donatorëve në një shtëpi private në San Francisko të mërkurën, si pjesë e një mbledhjeje fondesh tre-ditore në Kaliforni për fushatën e tij të rizgjedhjes 2024, Biden tha gjithashtu se ishte i habitur që ish-presidenti i SHBA-së dhe kandidati republikan për president Donald Trump krahasuan problemet e tij ligjore në SHBA deri në vdekje në burg të liderit të opozitës ruse Alexei Navalny.

Biden ka përdorur më parë termin fyes “bir kurve” në publik, siç e quajti ai një gazetar të Fox News nga Shtëpia e Bardhë në janar 2022, kujton “The Guardian”.

Biden, siç raportohet nga AP, tha se nuk e kupton pse Trump e krahason veten me Navalny dhe pse thotë se po persekutohet siç ishte figura e opozitës ruse.

Trump u gjobit me 350 milionë dollarë pasi një gjykatës i Nju Jorkut zbuloi se ai gënjeu për pasurinë e tij në pasqyrat financiare të kompanive të tij për vite me radhë. Trump tha se vendimi ishte një formë e “komunizmit apo fashizmit”.

Gjatë një mbledhjeje fondesh në Beverly Hills të martën mbrëma, Biden theksoi përpjekjet e tij për të ndihmuar klasën e mesme dhe paralajmëroi se një fitore e Trump në nëntor mund të çojë në një ndalim mbarëkombëtar të abortit.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fe129fe1-3078-4efd-9213-990bfd8c0762

Taravari: Bujar Osmani vonë i ra pishman për “Ballkanin e Hapur”

Unbenannt-21-978x500

Aksident i rëndë në Gjermani, shoferi i kamionit nga Maqedonia

XHAFERI

Xhaferi: Maqedonia e Veriut është shembull në rajon për implementimin e barazisë gjinore

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

BE do të ndajë rreth 750 milionë euro për NVM-të në Ballkanin Perëndimor

pompa-benzines-derivatet-naftes

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

burgu

Arrestohen 17 pjesëtarë të Policisë së Burgjeve në Maqedoninë e Veriut

derivate nafta dizeli benzin

A do të rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni pas ngjarjeve në Lindjen e Mesme?

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së: As rajoni dhe as bota s’mund të përballojnë një luftë tjetër

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ