Biden fajëson Trumpin për “tërheqjen kaotike” të forcave amerikane nga Afganistani

Iliria News Agency
Iliria News Agency

7 Prill, 2023

Administrata e presidentit Joe Biden ka publikuar një përmbledhje të raporteve pas veprimit mbi tërheqjen e SHBA-së nga Afganistani që fajësoi paraardhësin e tij Donald Trump, duke thënë se “nuk kishte shenja se më shumë kohë, më shumë fonde ose më shumë amerikanë” mund të kishin ndryshuar rrënjësisht trajektoren.

Sipas mediave të huaja, dokumenti prej 12 faqesh pranoi se administrata nxori mësime nga tërheqja.

Biden trashëgoi një operacion të ‘varfëruar’ në Afganistan nga Trump që ‘dëmtoi’ reagimin e tij, tha John Kirby, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, para gazetarëve në një konferencë për shtyp të enjten.

“Tranzicionet kanë rëndësi. Ky është mësimi i parë i mësuar. Dhe administratës së ardhshme nuk iu lejua shumë”, citohet të ketë thënë Kirby. “Biden mbeti me një zgjedhje ekstreme – të tërheqë të gjitha forcat amerikane, ose të rifillojë luftimet me talebanët”.

Po sipas mediave të huaja, raporti thekson “degradimin e qëllimshëm” nga administrata Trump – një akuzë që Kirby tha se i referohet ndër tjerash edhe lirimit të mijëra të burgosurve talebanë, si dhe negociatave të “marrëveshjes së Dohas” për t’i dhënë fund luftës pa qeverinë lokale.

Ndryshe, talebanët rimorën pushtetin në Afganistan në gusht të vitit 2021, ndërsa ish-qeveria e mbështetur nga Perëndimi në Kabul ra me shpejtësi befasuese dhe trupat e fundit amerikane u tërhoqën.

“Amerika është në një bazë strategjike më të fortë, më e aftë për të mbështetur Ukrainën dhe për të përmbushur angazhimet tona të sigurisë në mbarë botën, si dhe konkurrencën me Kinën, sepse ajo nuk po bën një luftë tokësore në Afganistan”, ka thënë ndër tjerash Kirby.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zelenski-macron-makron

Macron thotë se lufta në Ukrainë është në një “moment të rëndësishëm”

xi-jinping

CNN/Mesazh shqetësues nga presidenti kinez: Përgatituni për skenarin më të keq

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

gjermania-780x470

Gjermania mbyll 4 nga 5 konsullatat ruse në vend

rusia

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

kim-jong-dhe-motra

Sateliti spiun i Kim Jong Un bie në det, alarm në Penian

tajfun-780x470

Mijëra të evakuuar në Filipine si pasojë e ciklonit Betty

nato

SHBA thotë se “ka ardhur koha” që Suedia të anëtarësohet në NATO

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Përplasje e armatosur në një plazh në Floridas, 9 të plagosur

INFO

NA NDIQ