Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

Picture of ina-online
ina-online

26/05/2024

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të mbështesin me vendosmëri Ukrainën kundër “tiranit brutal”, Vladimir Putin. Kështu është shprehur presidenti Joe Biden në fjalimin e tij para të diplomuarve në Akademinë Ushtarake të SHBA-së në West Point. Biden tha gjithashtu se është i vendosur se nuk do të dërgojë ushtarë amerikanë në Ukrainë.

“Nuk ka ushtarë amerikanë në luftë në Ukrainë. Unë jam i vendosur të vazhdoj kështu, por ne po qëndrojmë të fortë me Ukrainën dhe po qëndrojmë kundër një njeriu të cilin e kam njohur mirë për shumë vite, një tiran brutal. Nuk do të largohemi.”, tha ai. Sipas presidentit, ushtarët amerikanë mbështesin ukrainasit trima në luftën e tyre për liri.

“Ushtarët tanë po punojnë gjatë gjithë kohës për të siguruar lëvizjen e municioneve dhe pajisjeve nga toka, deti dhe ajri,” tha Biden, duke shtuar se mbështetja ushtarake e SHBA shkon përtej ofrimit të armëve, pasi trupat amerikane trajnojnë gjithashtu homologët e tyre ukrainas në përdorimin e sistemeve të avancuara të armëve, si HIMARS, raketat Patriot dhe tanket Abrams.

Më 15-16 qershor, Ukraina do të presë samitin e parë të paqes në nivel liderësh që synon t’i japë fund luftës me Rusinë. Ngjarja do të zhvillohet në Zvicër. Sipas presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, një nga çështjet kryesore do të jetë mundësia e kthimit të të burgosurve në një format “të gjithë për të gjithë”, duke përfshirë jo vetëm personelin ushtarak, por edhe civilët e ndaluar ilegalisht nga Rusia. Do të diskutohen gjithashtu çështje të sigurisë bërthamore dhe ushqimore. Sipas Bloomberg, presidenti amerikan Joe Biden ka të ngjarë të anashkalojë samitin e paqes në Ukrainë.

TË FUNDIT
3 orë
Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
7 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
9 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

ME TE LEXUARA

9 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
7 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 ditë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

LEXO MË SHUMË

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

macron-biden-780x439-1

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

autoblinda shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

INFO

NA NDIQ