Biden minimizon çështjen e dokumenteve të klasifikuara: Nuk është asgjë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2023

Presidenti i SHBA Joe Biden u përpoq të enjten të minimizonte rastin e dokumenteve konfidenciale dhe të klasifikuara nga koha kur ai ishte zëvendëspresident i vendit, të cilat u gjetën në vendet e gabuara, në një qendër studimi dhe në shtëpinë e tij familjare, duke thënë se “nuk është asgjë”.

“Dëgjoni, ne gjetëm disa dokumente (…) që ishin klasifikuar në vende që nuk duhej të ishin, ia dorëzuam menjëherë Arkivit (Kombëtar) dhe Departamentit të Drejtësisë ,” tha presidenti amerikan gjatë një vizite në Kalifornia, një shtet që është goditur nga një seri stuhish dhe përmbytjesh shkatërruese që kanë vrarë dhjetëra persona në javët e fundit, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari.

“Mendoj se do të zbuloni se nuk është asgjë. Nuk pendohem për asgjë. Unë bëra atë që më thanë avokatët e mi. Pikërisht këtë bëra unë” , këmbënguli ai, duke shtuar se bashkëpunon “plotësisht” me sistemin e drejtësisë.

Megjithatë, para se të përgjigjej, kreu i shtetit nuk e fshehu pakënaqësinë e tij. “Dëgjo, unë do t’i përgjigjem pyetjes suaj, por çështja është kjo. E dini, ajo që më shqetëson vërtet është se ne kemi një problem shumë serioz që po diskutojmë këtu (…). Populli amerikan nuk e kupton mirë pse po më pyet mua për këtë.”

Çështja e dokumenteve të klasifikuara është veçanërisht e ndjeshme për zotin Biden, veçanërisht në këtë moment , pasi ai përgatitet të njoftojë nëse do të kandidojë sërish për president në vitin 2024, si dhe për demokratët në tërësi.

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland javën e kaluar caktoi një prokuror special për të hetuar çështjen pasi dokumentet u gjetën në shtëpinë e tij në Wilmington, Delaware, dhe në një zyrë në Uashington që ai përdorte para se të bëhej president, me sa duket për të shmangur dhënien e përshtypjes se “dy metra të dy stacionet”.

Demokratët nuk humbën rastin për të kritikuar ashpër ish-presidentin Donald Trump , i cili është nën hetim për shkak se republikani mori me vete kuti të mbushura me dokumente të klasifikuara kur u largua nga Shtëpia e Bardhë në vitin 2021. Rasti i këtyre dokumenteve kishte bërë bujë të madhe.

Sa i përket presidentit aktual, dokumentet e para të klasifikuara u gjetën më 2 nëntor në Qendrën Penn Biden, një institut kërkimi në Uashington ku Joe Biden dikur kishte një zyrë, dhe në dhjetor në shtëpinë e tij në Wilmington – disa në garazh.

Opozita republikane ankohet se informacioni për dokumentet bëhet nga pikatore. Duke përfituar nga shumica e lehtë që ka tani në Dhomën e Përfaqësuesve, ajo filloi një hetim parlamentar.

Një ligj i vitit 1978 kërkonte që të gjithë presidentët dhe nënkryetarët e SHBA-së t’i dorëzonin dokumentet e punës të Arkivit Kombëtar që zotëronin, si dhe letrat, emailet dhe materialet e tjera./abcnews.al/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

ARBEN

Taravari: Për ne miqësia me SHBA-të është e shenjtë, do të punojmë pareshtur me ta për një Maqedoni të integruar në BE dhe larg ndikimit rus

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

INFO

NA NDIQ