Biden: NATO-ja më e fortë se kurrë më parë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2023

Presidenti Joe Biden, riafirmoi përkushtimin e Shteteve të Bashkuara për sigurinë evropiane gjatë takimit në Varshavë me homologun e tij polak, Andrzej Duda.

Vizita e Bidenit në Varshavë është pjesë e një serie të konsultimeve me aleatët për t’u përgatitur për një fazë më të ndërlikuar të pushtimit rus të Ukrainës, që ka nisur pothuajse një vit më parë.

“Duhet të kemi siguri në Evropë”, tha Biden gjatë takimit me presidentin polak. “Është kaq bazike, kaq e thjeshtë, kaq e rëndishsme”.

Biden tha se NATO është “ndoshta aleanca më e rëndësishme në histori”, duke shtuar se ajo është “më e fortë se kurrë më parë” pavarësisht shpresave të presidentit rus, Vladimir Putin, se aleanca ushtarake perëndimore do të ndahej pas nisjes së luftës në Ukrainë.

Po ashtu, presidenti amerikan tha se mbështetja e shtetit të tij për Ukrainën vazhdon të jetë e fortë.

“Siç i thash presidentit [të Ukrainës, Volodymyr] Zelensky, kur fola me të në Kiev dje, mund të them se mbështetja jonë për Ukrainën vazhdon të jetë e palëkundur”, tha presidenti amerikan, Joe Biden.

Ndërkaq, presidenti polak tha se vizita e Bidenit në Poloni është një sinjal i rëndësishëm për përkushtimin e SHBA-së që të mbajë sigurinë në Evropë.

“Vizita juaj është një sinjal i rëndësishëm i sigurisë, një sinjal i përgjegjësisë së SHBA-së për sigurinë e botës dhe Evropës. Amerika mund ta mbajë rregullin botëror”, tha Duda gjatë takimit dypalësh me Bidenin.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

MEXHITI

Izet Mexhiti nga Berlini: Mërgata mposhti Jugosllavinë, andaj do ta mposhtë edhe BDI-në

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

INFO

NA NDIQ