Biden nuk do të marrë pjesë në Samitin e Paqes për Ukrainën që do të mbahet në Zvicër

Picture of INA
INA

04/06/2024

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden nuk do të marrë pjesë në Samitin e Paqes për Ukrainën që do të mbahet në Zvicër, transmeton Anadolu.

Sekretarja për media e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre njoftoi se Biden nuk do të marrë pjesë në Samitin e Paqes që do të mbahet në Zvicër më 15-16 qershor.

Ajo tha se zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris dhe Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan do të marrin pjesë në samit. “Ne kemi marrë pjesë në të gjitha samitet e paqes të mbajtura më parë. Ne mbështesim propozimet e presidentit ukrainas, Volodimir Zelenskyy për të siguruar paqen e përhershme në Ukrainë”, tha Jean-Pierre.

Sipas saj, “Ukraina do të vazhdojë të marrë mbështetje të fortë nga SHBA-ja nën presidencën e Bidenit”.

Kur u pyet pse Bideni do të ishte në Kaliforni në vend që të shkonte në Zvicër, Jean-Pierre tha: “Askush nuk ka dhënë mbështetje më të fortë për Ukrainën se sa Bideni”.

Presidenti ukrainas, Zelenskyy u bëri thirrje liderëve të marrin pjesë në Samitin e Paqes. Ai theksoi se mungesa e Bidenit do të nënkuptojë “duartrokitje personale” për presidentin rus, Vladimir Putin.

TË FUNDIT
13 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
3 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë
3 ditë
Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

ME TE LEXUARA

13 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

Biden

Biden përpiqet të bindë G7 të përdorë pasuritë ruse të ngrira në perëndim si ndihma për Ukrainën! Propozimi arrin deri në vlerën 50 miliardë dollarë

INFO

NA NDIQ