​Biden urdhëron të gjithë ndihmën e nevojshme për Turqinë pas tërmetit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden urdhëroi ekipin e tij të hënën që t’i ofrojë Turqisë të gjithë ndihmën e nevojshme dhe të monitorojë nga afër situatën në vendin e goditur nga tërmetet shkatërruese, raporton Anadolu.

“Jam thellësisht i pikëlluar për jetët e humbura dhe shkatërrimi i shkaktuar nga tërmeti në Turqi dhe Siri”, shkroi Biden në Twitter.

“Kam udhëzuar ekipin tim që të vazhdojë të monitorojë nga afër situatën në koordinim me Turqinë dhe të ofrojë të gjithë ndihmën e nevojshme”, shtoi ai.

Të paktën 1.121 persona kanë humbur jetën dhe 7.634 të tjerë janë plagosur në 10 provinca pas tërmeteve të fuqishme që goditën pjesën jugore të Turqisësot, sipas Agjencisë së vendit për Menaxhimin e Fatkeqësive (AFAD).

Në orët e hershme mëngjesin e sotëm, një tërmet me magnitudë 7.7 ballë, epiqendra e të cilit u regjistrua në qarkun Pazarcik, goditi provincën Kahramanmaraş dhe preku rëndë disa provinca të tjera, përfshirë Gaziantep, Sanliurfa, Diyarbakir, Adana, Adiyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay dhe Kilis.

Ai u pasua nga një tërmet 7.6 ballë në orën 13:24 sipas kohës lokale që ishte gjithashtu në provincën Kahramanmaraş, në qarkun Elbistan.

Yunus Sezer, kreu i Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) tha se kanë ndodhur gjithsej 105 pasgoditje, ndërsa janë shembur 2.824 ndërtesa që nga lëkundjet e para.

TË FUNDIT
1 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
2 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
3 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
3 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
9 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
15 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
7 orë
Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s
15 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ