Bie çmimi i drurit dhe peletit në vendet fqinje

ina-online
ina-online

22/01/2024

Në gjysmë të sezonit të ngrohjes, analizat tregojnë se në krahasim me dimrat e kaluar, kërkesa për dru zjarri është dukshëm më e dobët për këtë periudhë të vitit. Përveç kësaj, të përfshirët theksojnë se ka një rënie të lehtë të çmimit të druve të zjarrit dhe peletit.

Sipas portalit Faktor që transmeton mediat serbe, në Serbi më 15 janar janë vërejtur uljet e para të çmimit të druve të zjarrit në disa depo në Beograd dhe në Serbinë qendrore. Ulja e çmimeve është simbolike rreth 200 dinarë për metër katror, ​​por janë vërejtur edhe dy depo ku është ulur çmimi i peletit.

Në disa magazina nçmimi i peletit më 15 janar është më i ulët për 10 deri 15 euro për ton në krahasim me dhjetorin.

Dimri i butë në pjesën e Ballkanit Perëndimor ka bërë që të ketë ulje të çmimit, por edhe rënie të interesimit për të tregtuar pelet në Serbi. E gjithë kjo ndikoi që eksporti i peletit nga Serbia në 11 muajt e parë të vitit të kaluar ishte vetëm 38.000 tonë. Dhe në të njëjtën periudhë, në Serbi janë importuar rreth 57,000 tonë. Shifra prej 57 mijë tonësh tregon se sa e vështirë është situata dhe sa e madhe është kriza, mbi të gjitha, në prodhimin dhe shitjen e peletit jo vetëm në Serbi, por edhe në vendet përreth.

Prodhuesit kryesorë nga Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina dhe Mali i Zi drejtojnë një pjesë të prodhimit të tyre në Serbi sepse Serbia është konsumatori më i madh i peletit në Evropën Juglindore./Faktor.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

fature-market

Disa markete brenda natës i rritën çmimet, ankesa nga qytetarë

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Nora-Taravari-921x614

Fjalimi emocional i zonjës Taravari, citon një hadith domethënës

policia serbe

Tmerr në Serbi, çifti vret dy fëmijët dhe më pas hidhen nga kati i 17-të i pallatit

rama shkup

Rama nga Elbasani: Në zgjedhjet e 2025, fitore më e madhe

policia speciale maqedoni

Ish-kryetari i një komune në Maqedoni kapet nga policia si pjesë e një grupi kriminal

INFO

NA NDIQ