Bie fluksi i kalimit të kufirit në Bllacë – Kosova mbyll dyert për shtetasit pa tre vaksina (Video)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/01/2022

Sot është dita e tretë prej kur ka hyrë në fuqi vendimi i ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë me te cilin kërkohen dëshmi për vaksinim me tre doza nga shtetasit e huaj për të udhëtuar drejt territorit të saj, shkruan gazeta LAJM.

Për shkak të këtij vendimi, në vendkalimin kufitar Bllacë, paraditën e së hënës shumë pak automjete kalonin kufirin Maqedoni-Kosovë.

Komandanti i pikës kufitare Bllacë e Poshtme, Bekim Asani, ka sqaruar për gazetën LAJM, se pas të vendimi të Qeverisë së Prishtinës është ulur për 50 % numri i shtetasve të udhëtojnë drejt Kosovës.

Nderkohë, derisa në Bllacë është qetë, në vendkalimin kufitar mes Shqiperisë dhe Kosovës, shtetasit shqiptarë kanë organizuar protesta kundër këtij vendimi të Qeverisë kosovare.

Pas reagimeve të shumta Qeveria e Prishtinës ka vendosur që sot ta diskutojë vendimin me të cilin kërkon dëshmi për tre doza të vaksinës për shtetasit e huaj që udhetojnë drejt Kosovës./Gazeta LAJM

TË FUNDIT
9 minuta
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
45 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
47 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
50 minuta
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
1 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
47 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
21 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
17 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
45 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

LEXO MË SHUMË

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ