Bielamowicz: Vuçiqi si Milosheviçi, orkestroi eskalim të ri në Kosovë

INA
INA

26 Maj, 2023

Jakub Bielamowicz, analist i Evropës Juglindore dhe Ballkanit Perëndimor në Institutin e Evropës së Re, ka shkruar rreth zhvillimeve në veri të Republikës së Kosovës.

“Në ditën e tubimit të tij në stilin e Milosheviçit në Beograd, autokrati i Serbisë Aleksandar Vuçiq orkestroi një eskalim të ri Kosovë-Serbi, duke destabilizuar veriun e Kosovës, duke rritur gatishmërinë e luftës së Ushtrisë Serbe dhe duke zhvendosur njësitë e saj në kufirin me Kosovën”, ka shkruar ai në Twitter.

Sipas tij kryetarët e zgjedhur në Kosovë ligjërisht, po përpiqen të hyjnë në zyrat e tyre komunale. Ai vlerësoi se bojkoti nga strukturat serbe të Kosovës është ndërlidhura me Beogradin.

https://twitter.com/KubaBielamowicz/status/1662094101200744448?s=20

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti vucic

BE e gatshme të organizojë takimin Kurti -Vuçiq, përmenden disa kushte

Pjeter-Shala-850x472-1

​Mbrojtja e Shalës i paraqet disa fotografi dëshmitarit të shtatë

veriu i kosoves zvecan

Sulmohet vetura e policisë me mjete të forta nga protestuesit në Zveçan

benzina-nafta

Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

gjykimi-spitali-modular-tetov-florin-besimi

Djegia e spitalit modular në Tetovë, Etemi dhe Besimi dënohen me 1 vjet e 6 muaj burg me kusht

zubin potok

Protestë edhe në Zubin Potok, kjo është situata aktuale atje

FC939087-EC04-4A47-AB23-0961C3DE7423

Maqedonia e Veriut merr kryesimin me PBEJL

dimitar kovacevski

Kovaçevski: S’ka zgjedhje të parakohshme, qytetarët duan të jetojnë në BE

IMG_2050

Kush i mori kreditë e “lira” qeveritare për ndërtimin e centraleve fotovoltaike?

INFO

NA NDIQ