Bilall Kasami i vetëm në frontin e opozitës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Urim Salihu

Që nga themelimi ,Besën gjithnjë e ndalën përçarjet e brendshme nga prej ku lindi Alternativa sepse në zgjedhjet e para ajo doli si forca e dytë brenda një kohe të shkurtër akoma pa konsoliduar rradhët .
Ishte që në fillim një sfiduese kryesore e BDI-së dhe pas gjashtë vitesh në skenë kjo parti është poashtu në të njëjtin pozicion por tashmë e vetme kundër të gjithëve sepse është opozita e vërtetë dhe e vetme shqiptare .
E mira e gjithë këtij filtrimi politik është fakti se më në fund kemi dy tabore por e keqja mbetet rreshtimi i forcave shqiptare që nuk përbëjnë një front të përbashkët opozitarë.Rasti i fundit është ai i ASH që po shkon drejt pushtetit dhe po braktis frontin e opozitës.

Matematikat madje mund të ishin ndryshe që në 2017 -tën që nëse do kishte një koalicion parazgjedhorë mes LR-PDSH-së së atëhershme , tashmë Aleanca dhe Besa, do të kishte një përmbysje pushteti dhe jo grimca partishë që më shumë veshët i mbajnë se kush do ti ftojë në qeveri siç rëndom po ndodhë.

Më vonë me lindjen e Alternativës u bë një koalicion me Aleancën për Shqiptarët por mbeti jashta tyre Besa duke mos përbërë atë mozaikun e forcave opozitare së bashku në një front antiqeveritarë.

Lëvizjen Besa para zgjedhjeve e lanë të vetme si një “qengj”në mes të një mali të egër plot përbindësha.

Asaj i kishin mbetur të mendojë rrugët e mbijetesës në terrenin e përçarë politik shqiptar.Aq mundej të rezistonte si forcë politike sepse kishte dashur të ruajë opozitarizmin .Meqë gjithë janë me pushtetin e ke vështirë të mbijetosh si opozitë dhe aq më tepër kur të braktisin mbase me idenë të shuhesh .Besa e kishte patjetër të mendojë për një variant dhe mbase të shkuarit në një koalicion me një parti maqedone ishte herët për të ndodhur por ishte e patjetërsueshme siç ndodhi ai me LSDM-në.

Të qenurit në pushtet për një kohë të caktuar me LSDM dhe BDI arriti ta konsolidojë këtë parti aq sa rezultatet u panë menjëherë në zgjedhjet lokale duke marrë qytetin kryesorë atë të Tetovës që udhëhiqet nga vetë lideri Bilall Kasami të vilit i mbetet tadhmë një përgjegjësi e madhe se si do ta drejtojë opozitën në këto momente kaq të rëndësishme.

Kur lulëzon ideja ,prit frutet e saj thotë një fjalë.
Edhe në politikë është kështu dhe sidomos tani që më në fund kemi dy tabore kristal të ndara.

Më në fund përveç pushtetit, kemi edhe frontin e opozitës që në këtë rast nëse do dijë ta shfrytëzojë,Kasami nuk do mbetet vetëm fituesi i Tetovës.
Por ai është një politikan i një gjenerate të re që duhet të bëjë kujdes më shumë se cilin ofron në partinë e tij dhe cilin të devotshëm largon.

Kasami tani është i vetëm në këtë rrugëtim politik me shpatat drejtuar kundër tij.

Ai tani ka përgjegjësinë e një fronti opozitarë që në demokraci ka shumë vlerë vetëm duhet të dish si të trasosh rrugën për te qëllimi – pushteti,por më parë duhet ta përmbysë pushtetin aktual që janë bërë një front.

Kasami duhet të zgjerohet me partinë e tij por me kujdesin e kurtheve sepse të infiltruarit që i bashkangjiten,më shumë mund ta dëmtojnë atë .
Pjesa tjetër i takon zgjerimit të partisë me gjithë strukturat në gjithë vendin.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

INFO

NA NDIQ