Bilall Kasami: Tetova, në gjendje më të vështirë se Kosova pas çlirimit (video)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2022

Kryetari i Tetovës, Bilall Kasami, thotë se komunën e ka gjetur në një gjendje të rëndë, të cilën nuk kishte mundur as ta paramendojë. Dy muaj pas marrjes së mandatit, Kasami në një intervistë për gazetën LAJM, ka thënë se as Kosova pas çlirimit nuk ka qenë në gjendje kaq të vështirë sa Tetova. Megjithatë, ai është optimist se do të arrijë ta realizojë planin e tij ambicioz për ta shndërruar Tetovën, siç thotë, në një qytet evropian.

“Nuk mund të them se punët shkojnë sipas dinamikës së paraparë sepse jemi ballfaquar me një situatë të cilën nuk e kemi paramenduar se mund ta gjejmë komunën e Tetovës. Unë e kam përmendur këtë edhe në disa raste, në biseda joformale, por për herë të parë do e them për shikuesit dhe lexuesit e LAJM-it se kam krijuar një bindje se Kosova pas çlirimit nuk ka qenë në gjendje kaq të vështirë sa Tetova pas çlirimit nga kryetarja paraprake e cila e ka sjell Tetovën në një gjendje të mjerueshme. Sidoqoftë, unë kam besim të plotë që Tetova ka potencial të madh dhe se shumë shpejtë gjërat do vendosen në vendin e vet dhe se shumë shpejtë do të nisim realizimin e atij plani ambicioz që Tetovën ta bëjmë një qytet evropian”, tha Kasami.

Në këtë intervistë, Kasami flet për problemin me ujin e pijshëm në Tetovë, projektin për parkingjet, transportin urban, buxhetin e bllokuar të komunës si dhe përpjekjet për të pezulluar Planin Detal Urbanistik, në bllokun 57 A të fabrikës “Shik Jellak” në Tetovë.

Intervistën e plotë të kryetarit të Tetovës, Bilall Kasami, dhënë për gazetën LAJM mund ta ndiqni në videon më poshtë.

 

TË FUNDIT
4 orë
Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën
6 orë
Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë
6 orë
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
6 orë
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
7 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

ME TE LEXUARA

16 orë
Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje
10 orë
Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ
16 orë
Memetit iu caktuan masa kujdesi, deklaroi që nuk ka biseduar me gjykatësin që u kap në flagrancë duke marrë mito
10 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat
20 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre
16 orë
A do ta vazhdojë rrugëtimin politik në LSDM? Bytyqi: Takohem me të gjitha palët e arenës politike

LEXO MË SHUMË

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

vucic

Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ