Bilanci tragjik, mbi 50 mijë të vdekur nga tërmeti Turqi dhe Siri

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2023

Numri zyrtar i viktimave nga tërmetet vdekjeprurëse në Turqinë jugore dhe Sirinë veriore ka shkuar mbi 50,000, 17 ditë pas tërmetit me magnitudë 7.8 ballë.

Bazuar në të dhënat e fundit nga të dy vendet, numri i përgjithshëm i viktimave është 50,303.

Pas tërmetit janë regjistruar 7930 pasgoditje. Përveç kësaj, më shumë se 600,000 shtëpi dhe apartamente dhe 150,000 dyqane dhe vende pune kanë pësuar dëme të paktën mesatare.

Sidomos në qytetin-epiqendrën e tërmetit të parë, por edhe të të dytit, me intensitet 7.7 gradë pak kohë më vonë, janë shkatërruar 75-80% e godinave të Kahramanmaras./abcnews.al

TË FUNDIT
19 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit
1 ditë
The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE
1 ditë
Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)
2 ditë
Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani
2 ditë
Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

ME TE LEXUARA

19 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

LEXO MË SHUMË

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

sudan varferi

Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

Makron Macron

The Observer për zgjedhjet franceze: Emmanuel Macron po luan një lojë të rrezikshme

putin-zelenski

Zelensky: Putin nuk do ta përfundojë luftën

haxh-meke

14 të vdekur gjatë pelegrinazhit në Mekë, temperaturat deri në 47 gradë

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

INFO

NA NDIQ