Bill Clinton: Marrëzitë në veri të Kosovës të ndalen! Humanizmi vlen më shumë

Picture of INA
INA

03/07/2023

Presidenti i 42-të is SHBA-së Bill Clinton, gjatë fjalimit të tij në Tiranë ditën e sotme ka shprehur mirënjohje për mikritjen.

I mahnitur pas surprizës që iu bë para kryeministrisë, ku disa fëmijë mbanin mbiemrin e tij, Clinton tha se do e ruajë këtë vizitë si thesar.

Clinton komentoi edhe situatën e tensionuar në Kosovë, për të cilën tha se duhet të ndalet dhe se humanizimi është radhë të parë

Clinton: Faleminderit jam pa fjalë. Po të kisha një gjykim të shëndoshë nuk do të thoja asgjë. Jam vërtetë pa fjalë. Dua t’ju falënderoj për një moment që do ta ruaj si thesar për gjithë jetën time. Ka më shumë se dhjetë vite që kur bashkëshortja ime erdhi këtu si sekretare e shtetit dhe gjithmonë e pyesja se si po ndihej si po shkon dhe ndjej se edhe pse jam një qytetar privat pa asnjë pushtet publik mund të flas për këtë çështje në emër të popullit amerikan. Lidhur me këtë, për partitë ton apolitike, dallimet filozofike e kundërshtive fetare ne jemi të angazhuar për lirinë, forcën integritetin e të ardhmen e Shqipërisë. Jam shumë mirënjohës për atë që kryeministri tha në lidhje e Kosovën. Unë dhe Hilary jetojmë 30 milje nga New York që është vendi me përqendrimin më të madh të shqiptarëve në Amerikë. Shtë për të qeshur se një javë më parë kalova afër tre restoranteve shqiptare atje dhe njerëzit filluan të më tregonin për agjendën time këtu e dinin më mirë ata se unë. Dua t’i them faleminderit kryeministrit për fjalët e tij lidhur me politikën time. Për mua është i rrënjosu shumë lidhja e politikës. Jam shumë mirënjohës që dhëndri im është këtu dhe para se të vinim fola me tre nipërit e mi në celular. Kur e pashë të ndodhte në Kosovë e në Bosnjë ajo gjë gjithë ato vite më parë e pashë të ndodhë një djalë i ri në vendlindjen time. Sa herë e kam parë këtë gjë në jetën time, kurrë nuk ka pasur lidhje me të vërtetën në zemër të vet por është vërë për të fituar pushtet pa asnjë llogaridhënie nga ata njerëz që shtyjnë kufijtë e mendojnë se janë krijuar të epërm nga zoti. Për ata që shërbejnë në qeveri e atyre që i shërbehet dhe praninë e grave në këtë qeveri. Për të rinjtë mbresëlënës që folën, disa prej të cilëve mbajnë emrin tim e të tjerët të familjarëve të mi ju kërkoj të mos shkurajoheni sepse këto probleme i kanë rrënjët tek një impuls që është më i vjetër se shtetet kombe dhe besimet tona fetare. Ka pasur gjithmonë një frikë se në momentin që do të shkojmë përtej llojit tonë diçka e keqe mund të ndodhë Shihini këta fëmijë, gëzimi më i madh në jetë ndodh kur ne hapemi ndaj mundësisë që çdo person mudn të marrë. Edhe njëherë, e kam të vështirë të them diçka për atë që është bërë e thënë sot, mësimet e jetës time në politikë nuk janë ato që mësova në universitet apo në zgjedhje e sallën të diskutimeve në qeveri. I kam mësuar kur isha një djalë i vogël që rritesha duke parë njerëzit ët jetonin jetën e tyre dhe jam ndjerë përherë se fjala dhe nderi kishin një vlerë konstante për çdokënd dhe e mendoj se është e rëndësishme të pranojmë që dallimet ton kanë rëndësi dhe duhet të jemi të lirë e në gjendje të dëgjojmë njëri tjetri por nuk duhet të harrojmë se e vetmja mënyrë me të cilën do të lejohen të gjithë te kenë zërin e tyre është se të qënurit njerëz dhe humanzimi i përbashkët vlen më shumë. Jam mrekulluar sepse kur isha i ri e studioja luftën e ftohtë e botën komuniste e shihja Shqipërinë në hartë dhe shihej si një mister i pamatë, e mbyllur ndaj botës dhe më kujtohet kjo kur isha 18-vjeç dhe i thoja vetes a do të shkoj ndonjëherë aty e kurrë nuk ma merrte mendja se do të vija si president. Doja të vija të shihja historinë e vendit të mbyllur nga bota. Më keni dhënë një dhuratë shumë të madhe thjesht duke më thënë përshëndetje e duke më lënë ti shoh. Kam jetuar mes njerëzve që janë përpjekur të venë mure mes vetes gjithë jetës. Në fakt ko është më e shkuar në Shqipëri se në çdo vend tjetër dhe jeni shpërblyer. Ka një mosmarrvëveshje që po ndodh në Kosovë që do të doja të mos kishte ndodhur kurrë. Ky nuk është vendimi im por i kosovarëve. Mendoj që kamë bërë një gabim që të votohej. Mendoj se është e lehtë për shqiptarët që të përpiqen të përfitojnë nga momenti e të paraqesin argumentin e tyre. Mendoj se duhet ta mbyllin këtë marrëzi , ka njerëz që jetojnë aty.TCh

TË FUNDIT
2 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
2 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
3 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
4 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
5 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

ME TE LEXUARA

2 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
21 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
20 orë
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
1 ditë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
20 orë
Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof
1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

LEXO MË SHUMË

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

INFO

NA NDIQ