Bill Klinton sot viziton Shqipërinë, pritet me ceremoni zyrtare nga Rama

Picture of INA
INA

03/07/2023

Presidenti i 42-të i SHBA-ve Bill Klinton viziton sot Shqipërinë në një qëndrim 24 orësh në vendin tonë, teksa zbardhen disa nga pikat e axhendës së vizitës zyrtare.

Klinton dhe delegacioni që e shoqëron do të mbërrijë në Tiranë ditën e hënë, më 3 korrik, pasdite, ku në orën 19.00 do të pritet nga Kryeministri Edi Rama në një ceremoni të posaçme zyrtare në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” përballë Kryeministrisë, me pjesëmarrjen edhe të qytetarëve.

Pas ekzekutimit të himneve kombëtare të SHBA-ve dhe Shqipërisë, Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti i 42-të i SHBA-ve Bill Klinton do të bëjnë parakalimin ceremonial dhe do të nderojnë flamujt e dy vendeve.

Në orën 19.05 Kryeministri Edi Rama do të mbajë fjalën e rastit dhe më pas do të ftojë zotin Bill Klinton të marrë çmimin e akorduar.

Në orën 19.25 do të zhvillohet ceremonia e nderimit të Presidentit të 42 të SHBA-ve Bill Klinton me “Yllin e Mirënjohjes për Arritjet Publike” që do të pasohet nga fjalimi i Presidentit.

TË FUNDIT
2 minuta
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
6 minuta
Ministri Bekteshi flet për rezultatet në zonën zgjedhore numër 5
49 minuta
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s
52 minuta
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
58 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

ME TE LEXUARA

1 ditë
Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in
22 orë
Kasami:Ali, Artan dhe Talat, stadiumi do ndërtohet!
4 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
1 ditë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
9 orë
Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës

LEXO MË SHUMË

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

Kreshnik Bekteshi

Ministri Bekteshi flet për rezultatet në zonën zgjedhore numër 5

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

INFO

NA NDIQ