Bisedë telefonike mes Pendarovskit dhe Radevit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/01/2022

Presidenti i shtetit Stevo Pendarovski sot ka realizuar një bisedë telefonike me presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev, me çrrastë i ka uruar marrjen e funksionit dhe i ka dëshiruar mandat të suksesshëm.

Nga kabineti i presidentit njoftojnë se zhvillimet më të reja në planin bilateral mes dy vendeve fqinje me theks vizita e para ca ditëve e kryeministrit bullgar në Shkup si dhe mbledhja e përbashkët e dy qeverive që do të mbahet të martën kanë qenë temat rreth së cilave kanë biseduar dy presidentët, Pendarovski dhe Radev.

“Me këtë rast presidenti Pendarovski ka përshëndetur vënien e dialogut mes dy qeverive dhe ka shprehur gatishmërinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut për intensifikimin e tyre në periudhën e ardhshme”, thuhet në komunikatën e lëshuar nga Kabineti i presidentit Pendarovski.

Në drejtim të thellimit të dialogut mes dy vendeve, dy presidentët kanë shqyrtuar mundësinë e një vizite zyrtare të Pendarovskit në Sofje.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

universiteti-i-tetoves-UT

Të hënën, pesë universitete në protesta për rritjen e pagave

FB_IMG_1709329933155

Lëvizja Besa mbështetje masive në Vrapçisht

INFO

NA NDIQ