Bisedë telefonike Osmani-Piç, Britania uron Maqedoninë për kryesimin me OSBE

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/01/2023

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me të dërguarin special të kryeministrit britanik për Ballkanin Perëndimor, Lord Stjuart Piç, i cili e uroi për marrjen e kryesimit të OSBE-së, duke shprehur bindjen se Maqedonia e Veriut do të kontribuojë në forcimin e vlerave themelore të Organizatës dhe do të kontribuojë në ruajtjen e paqes rajonale, stabilitetit dhe bashkëpunimit ndërmjet vendeve anëtare të Organizatës.

Osmani, siç informojnë nga MPJ, i afirmoi angazhimet kryesore për prioritetet në të cilat do të fokusohet kryesimi ynë me OSBE-në, duke shprehur mirënjohjen për mbështetjen britanike.

Maqedonia e Veriut dhe Mbretëria e Bashkuar kanë marrëdhënie shumë të zhvilluara partneriteti, të cilat këtë vit shënojnë 30 vjet nga themelimi i tyre. Në këtë kontekst, Osmani falënderoi për përkushtimin dhe mbështetjen e fuqishme për zhvillimin demokratik dhe ekonomik të vendit tonë, të cilin Mbretëria e Bashkuar vazhdimisht e demonstron në praktikë. Ai theksoi se tri dekadat e fundit të miqësisë dhe partneritetit janë pasqyruar më së miri me dialog intensiv dhe të rregullt politik dhe bashkëpunim të shkëlqyer tregtar dhe sektorial.

TË FUNDIT
42 minuta
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz
2 orë
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
2 orë
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
2 orë
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
2 orë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

ME TE LEXUARA

22 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
7 orë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
4 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
21 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

LEXO MË SHUMË

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

INFO

NA NDIQ