Bisedime mes Alternativës dhe “Grupit të zjarrit”, zbardhen detaje!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/01/2023

Sekretari i përgjithshme e Alternativës, Zeqirja Ibraimi këtë fundjavë ka zhvilluar një takim me nënkryetarin e BDI-së, Izet Mexhiti, një nga krerët e të ashtuquajturit “Grupi i zjarrit”, ku në fokus ka qenë shumica parlamentare pas hyrjes eventuale të ASH-së në Qeveri.

Ky lajm bëhet i ditur nga burime partiake për portalin MKD.mk.

AAA ka theksuar se ASH po hyn në Qeveri për të shpëtuar jetën politike të BDI-së, parti që tashmë po përballet me ndarje dhe humbje të deputetëve, shkruan portali maqedonas.

“Nëse përfshirja e ASH-së nuk arrin numrin prej 80 deputetësh të nevojshëm për ndryshimet kushtetuese të kërkuara, atëherë qëllimi është vetëm shpëtimi i BDI-së”, ka theksuar MKD, duke cituar Ibrahimin.

Ndërkohë, Sipas MKD, Mexhiti ka theksuar se Artan Grubi është ai që mbështet hyrjen e ASH-së në Qeveri.

“Karriera politike e Grubit varet nëse do ta shpëtojë apo jo Arben Taravari”, theksoi Mexhiti.

Sipas portalit, qëndrimi i Alternativës është se nuk janë të gatshëm për kompromise të reja pas marrëveshjes Zaev-Gashi në vitin 2021.

Matematika aktuale është se edhe nëse Aleanca për Shqiptarët pranon të bëhet pjesë e Qeverisë, nuk do të mjaftojë të formohet shumica e nevojshme në Kuvend për të përfunduar amendamentet kushtetuese për hyrjen e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë dhe më pas të votoni për zgjedhje.

Kryetari dhe kryeministri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, sonte ka mbajtur takim me liderët e partnerëve të koalicionit të partisë së tij. Ai tha se në Klubin e deputetëve do të diskutohet për funksionimin dhe funksionimin e Qeverisë në interes të qytetarëve, ndërsa për Aleancën për Shqiptarët thotë se deri më tani nuk është folur për detaje rreth hyrjes së mundshme të parti në Qeveri. Ai nuk ka biseduar as për detaje me kreun e Alternativës, parti kjo që nuk është në humor për hyrjen e AA në qeveri. Shumë nga këto pyetje të hapura duhet të mbyllen deri në fund të javës.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ