Bisedimet për Qeverinë e re në Mal të Zi, Camaj:Shqiptarët do të jenë pjesë nëse pranohen 10 principet

Picture of ina-online
ina-online

19/08/2023

Deputeti i Podgoricës, Nikollë Camaj ka folur për konsultimet për qeverinë e re të Malit të Zi. Në një lidhje me Skype për “Ballkan Update”, ai ka cekur çështjen e shqiptarëve, të cilët janë pjesë e qeverisë se Jakov Milatoviçit.

Sipas Camajt, shqiptarët do të jenë pjesë e qeverisë nëse pranohen 10 principet nga subjektet politike të Malit të Zi.

Ai ka deklaruar se kushtet që i kanë vënë janë: respektimi i atyre principeve që kanë të bëjnë me rrugëtimin e Malit të Zi në Europë, raportet me NATO-n, raportet me fqinjët, duke përfshirë këtu dhe çështjen e njohjes së Kosovës që mos të vihet në pikëpyetje, çështja e afirmimit të pakicave

“Shqiptarët do të jenë pjesë e qeverisë nëse pranohen edhe 10 principet, të cilat mund t’i kenë pranuar shumica e subjekteve politike në Malin e Zi. Ato 10 principe janë pjesë e programit të ardhshëm dhe strukturës së re dhe natyrisht që shqiptarët do të jenë pjesë e saj. Kushtet që i kemi vënë ne, janë respektimi i atyre principeve që kanë të bëjnë me rrugëtimin e Malit të Zi në Europë, raportet me NATO-n, raportet me fqinjët, duke përfshirë këtu dhe çështjen e njohjes së Kosovës që mos të vihet në pikëpyetje, çështja e afirmimit të pakicave. Të gjitha këto bisedime joformale dhe formale që kemi pasur deri tani kanë qene të pranueshme për subjektet politike. Nëse këto mbeten të tilla, të tjerat janë fare të lehta. Natyrisht që ne jemi të gatshëm të marrim përgjegjësi dhe të kemi edhe ministrore. Por nëse ka lëvizje nga këto principe, forumi shqiptar është i gatshëm që të veprojë”, u shpreh Camaj./abcnews.al

TË FUNDIT
17 minuta
Vrasja e policit në Serbi: I dyshuari është Faton Hajrizi që ka udhëtuar me pasaportë të Artanit
2 orë
Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq
5 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
5 orë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
23 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

ME TE LEXUARA

23 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
5 orë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
5 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
2 orë
Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq
17 minuta
Vrasja e policit në Serbi: I dyshuari është Faton Hajrizi që ka udhëtuar me pasaportë të Artanit

LEXO MË SHUMË

artan-dhe-faton-hajrizi

Vrasja e policit në Serbi: I dyshuari është Faton Hajrizi që ka udhëtuar me pasaportë të Artanit

vucic

Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

roberta metsola

Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evorpian

wolfgang petrich petric

A ka frikë nga një luftë e re në Ballkan? Flet ish-përfaqësuesi i lartë Petritsch

bujanoc lugine

Si Serbia po e zvogëlon numrin e shqiptarëve në Preshevë

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

INFO

NA NDIQ