Bisedimet për rritjen e pagës minimale do të vazhdojnë nesër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2022

Qeveria, sindikatat dhe punëdhënësit nuk kanë arritur marrëveshje për kërkesën e sindikatës për rritjen e pagës minimale në 18.000 denarë.

Dje, pas disa orësh diskutimesh në seancë të Këshillit Ekonomik dhe Social, konsensusi i vetëm ishte që të rritet paga minimale, por jo se sa duhet të jetë rritja apo si do të arrihet.

“Ne patëm dialog vërtet konstruktiv, ndoshta nuk ka pasur më herët në hapësirat tona. Kemi konsensus se paga minimale do të rritet. Dialogu do të vazhdojë të premten, pas orës 16:00. Dhe i siguroj të gjithë qytetarët që janë në kategorinë e përfituesve të pagës minimale, se së shpejti do të ketë konsensus për rritjen e pagave minimale të tyre”.

“Por ne thamë se e vetmja mënyrë për të marrë rrogë të mirë për punëtorët tanë është krijimi i një sistemi afatgjatë, që nuk do ta lërë në vullnetin e një qeverie, kur ajo dëshiron ose ka një dëgjim ose nga palë të ndryshme si p.sh. si sindikata apo organizata të punëdhënësve”, tha dje pas seancës zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi.

Për kryetarin e LSM-së, Darko Dimovski, propozimi i dhënë nga punëdhënësit në fund të seancës së djeshme, është vetëm përpjekje për të blerë kohë.

Për shkak të rritjes së harxhimeve të jetesës dhe krizës së energjisë dhe kovidit, sindikata kërkon që paga minimale të rritet menjëherë në 18.000 denarë.

Për momentin, përveç “Të Majtës”, përkrahjen e ligjit kanë deklaruar edhe RDM dhe Lidhja Demokratike.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

shiu shkup

Nesër valë e lagësht me erë të fuqishme dhe reshje mbi 20 litra në metër katror

vucic okb

VIDEO/Reagimi i Vuçiqit kur Osmani flet për Fahrije Hotin, Vasfije Krasniqin, Elhame Muçollin e Shyhrete Tahirin

policia-tetoves-spb-mpb

SPB Tetovë i përgjigjet Lëvizjes Besa për akuzat

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

INFO

NA NDIQ